Ropák 2000 a Zelená perla 2000: výběr informací ze sdělovacích prostředků


Ankety Ropák a Zelená perla, které pořádá brněnský aktivista, vrcholí
08.03.01 Rovnost ROBERT KLOS

Za antiekologické výroky nebudou oceňováni novináři ani publicisté

BRNO. Navrhněte si svého Ropáka či Zelenou perlu - vybízejí veřejnost pořadatelé anket o "antiekologickou" osobnost a výrok roku 2000.

Titul Ropáka získávají každoročně ty osobnosti, které se dopustily nějakého antiekologického činu například, že prosazovaly škodlivý záměr, vydaly závažné rozhodnutí nebo se podílely na realizaci stavby poškozující životní prostředí. V letošním roce je například nominován náměstek ministra životního prostředí Josef Běle za potvrzení výjimky stavbě dálnice D8, jejíž trasa má vést přes chráněnou oblast Českého středohoří. Ropáka roku může navrhnout každý občan České republiky. Kromě jména a zaměstnání kandidáta musí příslušný formulář obsahovat také důvod navržení, který je možné si ověřit. Podle brněnského ekologického aktivisty a organizátora obou anket Miroslava Patrika by měl být návrh lokalizován do nových krajů nebo do Prahy, protože hlavním záměrem ankety Ropák je samozřejmě upozornit na místní ekologické problémy a konkrétní projekty. Současně mohou občané posílat návrhy také na Zelenou perlu neboli výrok pronesený během minulého roku, který bagatelizuje ochranu životního prostředí. "Mezi kandidáty nelze zařadit zástupce sdělovacích prostředků - publicisty a novináře," upozornil organizátor Miroslav Patrik.

DOKUMENT

Uzávěrka pro zasílání návrhů do obou anket Ropák i Zelená perla bude 23. března na adrese Děti Země, Panská 7, 602 00 Brno. O pořadí kandidátů rozhodne komise, v níž zasedá stodevatenáct porotců z řad ekologů, filozofů, politiků a jiných známých osobností. Formulář mohou zájemci vyplnit na internetové stránce www.detizeme.cz, k dispozici je také e-mailová schránka (dz.brno@ecn.cz).


Děti Země dnes vyhlásily devátý ročník souboje o titul Ropák roku
13.03.01 Zpravodajství ČTK dce ekl ID

PRAHA 13. března (ČTK) - Již devátý ročník ankety, jejíž vítěz získá za svůj antiekologický čin titul Ropák roku, dnes vyhlásila ekologická organizace Děti Země. Zároveň ekologové odstartovali šestý ročník ankety o antiekologický výrok Zelená perla roku. ČTK to sdělila mluvčí organizace Adéla Kubíčková.

Dodala, že jména kandidátů do anket mohou lidé zasílat do 23. března na adresu Děti Země, Panská 7, Brno, 602 00. Využít mohou i telefonu či faxu s číslem 05/42221743 či elektronické adresy dz.brno@ecn.cz. Formuláře mohou vyplnit také na internetové stránce http://www.detizeme.cz. O vítězi rozhodne více než stočlenná komise, která jména výherců oznámí 27. dubna v brněnském divadle Husa na provázku.

"Na Ropáka zatím nemáme žádné horké kandidáty, ale může se jím třeba stát náměstek ministra životního prostředí Josef Běle, který loni povolil dálnici D8 přes České středohoří," uvedl koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země.

U kandidáta na Ropáka je nutné uvést jeho jméno, zaměstnání a písemně doložitelný důvod navržení, tedy například prosazování škodlivého záměru nebo podíl na realizaci antiekologické stavby v roce 2000. V případě kandidátů na Zelenou perlu je kromě jména autora výroku a jeho zaměstnání třeba uvést citaci výroku, datum a jméno pořadu či článku, kde zazněl. U obou anket musí navrhovatel uvést také své jméno a adresu. Mezi kandidáty nelze zařadit publicisty a novináře, upozornila mluvčí.

Ropákem roku 1999 se stal poslanec a exprimátor Liberce Jiří Drda (ODS) za obstrukce při vyhlašování Národního parku České Švýcarsko, připomněla Kubíčková. Ekologové mu také vytýkají, že zkresloval vliv liberecké spalovny na životní prostředí. Zelenou perlu loni získal bývalý přednosta okresu Jindřichův Hradec Lukáš Mikulecký. "Zachovalá příroda je pro Jindřichohradecko, které dnes patří již mezi pět nejchudších okresů v republice, vlastně prokletím," uvedl v Jindřichohradeckých listech.


Děti Země opět hledají Ropáka
14.03.01 Mladá fronta DNES ČTK

P r a h a - Již devátý ročník ankety, jejíž vítěz získá za svůj antiekologický čin titul Ropák roku, vyhlásila ekologická organizace Děti Země. "Na Ropáka zatím nemáme žádné horké kandidáty, ale může se jím třeba stát náměstek ministra životního prostředí Josef Běle, který loni povolil dálnici D8 přes České středohoří," uvedl koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země. Loňským Ropákem se stal poslanec a exprimátor Liberce Jiří Drda (ODS) za obstrukce při vyhlašování Národního parku České Švýcarsko.


Ropák roku 2000, Zelená perla
14.03.01 ČRo 1 - Radiožurnál 11:00 Dopolední blok

ŽIVÁ VODA Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
--------------------
Ministerstvo životního prostředí začalo bojovat proti dálnici D3 Praha - České Budějovice. Jaké jsou argumenty odpůrců a zastánců této stavby, na tuto otázku odpoví ekologický magazín Radiožurnálu Živá voda. Slovo už má Petr Honzejk.

Petr HONZEJK, redaktor
--------------------
Dobré dopoledne, nejprve ekologické aktuality.
Už devátý ročník ankety o titul Ropák roku vyhlásila ekologická organizace Děti Země, zároveň ekologové už odstartovali šestý ročník ankety o nejlepší antiekologický výrok Zelená perla. Kandidáty na tyto anticeny mohou lidé navrhovat do 23. března.


Děti Země představí Ropáka, ale i Karkulku
19.03.01 Rovnost čtk, pp

Miroslav Patrik čeká na návrhy kandidátů

PRAHA . Již devátý ročník ankety, jejíž vítěz získá za svůj antiekologický čin titul Ropák roku, vyhlásila ekologická organizace Děti Země.

Zároveň ekologové odstartovali šestý ročník ankety o antiekologický výrok Zelená perla roku. Jména kandidátů do anket mohou lidé zasílat do 23. března na adresu Děti Země, Panská 7, Brno, 602 00. Využít mohou i telefonu či faxu s číslem (05) 42 22 17 43 či elektronické adresy dz.brno@ecn.cz. O vítězi rozhodne komise, která jména výherců oznámí 27. dubna. "Letos hodláme změnit vyhlašování výsledků. Jeho součástí bude divadelní představení Zelená Karkulka. Letos zřejmě na anketu přijede sociolog Jan Keller, filozof Erazim Kohák další. Letošního Ropáka ministr životního prostředí Miloš Kužvart nedostane, přesto k němu šéf Dětí země Patrik poznamenal: "Vladimír Just o Kužvartovi napsal, že začíná bendovatět. Vazby mezi ministrem a ekologickými organizacemi už dávno nejsou kvůli dálnici D8, Temelínu a Šumavě tak vřelé."


Děti Země hledají Ropáka
19.03.01 Právo Severní Čechy sil

BRNO/LIBEREC - Ekologické hnutí Děti Země vyhlašuje už podeváté anketu antiekologický čin roku, za který udělí titul Ropák roku, a šestý ročník o antiekologický výrok Zelená perla roku. Právo o tom informovala Simona Jašová z ekologického hnutí Děti Země. O vítězi ankety rozhodne 121členná odborná komise a výsledky budou známy koncem dubna. "Na Ropáka zatím nemáme žádné horké kandidáty," uvedl koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země. Vzhledem k tomu, že Děti Země usilují o to, aby se upozorňovalo na lokální ekologické problémy, je možné, že se i letos objeví v anketě jméno loňského vítěze, poslance a bývalého primátora Liberce Jiřího Drdy (ODS). Děti Země věří, že se Drda opět v anketě objeví.


Ekologové znovu vyhlásí Ropáka
20.03.01 Rovnost gr

OLOMOUC . Ekologická organizace Děti Země letos znovu vyhlásila anketu o titul Ropák roku udělovaný za antiekologický čin. Souběžně přijímá také podněty pro udělení titulu Zelená perla za výrok bagatelizující ochranu životního prostředí. Písemné podklady je možné zasílat na adresu Děti Země, Panská 7, 602 00 Brno, fax 05-42221743. Formuláře lze vyplnit také na internetové adrese www.detizeme.cz.


Naši hříšní ministři
21.03.01 Blesk fra

PRAHA - Když nastupovala vláda sociálních demokratů, nazval ji její premiér vládou sebevrahů. Patnáct měsíců před volbami je téměř jisté, že nynější sebevrazi vydrží ve svých ministerských křeslech až do konce funkčního období. Ač mají mnozí na svědomí menší či větší hříchy. Je jich tolik, že je jen obtížné rozlišit, co si způsobili hříšníci sami a co na ně kdo šikovně hodil. Podle těchto "průšvihů: jsme přiřadili některým ministrům "přezdívky", které si tím mohli vysloužit...

* Ekologický ministr Miloš Kužvart - "Ropák" - dal souhlas ke stavbě dálnice v místech, která si oblíbili ekologové.


Nominace na Ropáka roku 2000 přijímají Děti Země až do 30. března
22.03.01 Zpravodajství ČTK dce ekl REM

PRAHA 22. března (ČTK) - O týden prodloužili uzávěrku nominací do soutěže o titul Ropák za antiekologický čin roku organizátoři ankety z organizace Děti Země. Kdo chce pořadatelům zaslat svůj tip na největšího škůdce českého životního prostředí roku 2000, může tak učinit do půlnoci 30. března. O prodloužení ankety o Ropáka a ankety o Zelenou perlu, která je udělována za nejhloupější výrok z oblasti ochrany životního prostředí, dnes ČTK informoval Miroslav Patrik z ekologické organizace Děti Země.

Termín uzávěrky devátého ročníku ceny se Děti Země rozhodly prodloužit kvůli problémům se stěhováním kanceláře, kam nominace přicházejí. Zatím podle Patrika vedou v žebříčku o Ropáka náměstek ministra životního prostředí Josef Běle. Ekologové ho kritizují za to, že povolil průchod dálnice D8 Českým středohořím. V čele je i ředitel Správy Národního parku Šumava Ivan Žlábek. Toho ekologové viní v souvislosti se zásahy proti kůrovcové kalamitě na Šumavě ze špatného hospodaření v parku.

Jména kandidátů na Ropáka a Zelenou perlu mohou lidé zasílat na adresu Děti Země, Panská 7, Brno, 602 00. Využít mohou i telefonu či faxu s číslem 05/42221743 či elektronické adresy dz.brno@ecn.cz. Formuláře mohou vyplnit také na internetové stránce www.detizeme.cz. O vítězi rozhodne více než stočlenná komise, která jména výherců oznámí 27. dubna.

Zatím posledním Ropákem se stal loni poslanec a exprimátor Liberce Jiří Drda (ODS) za obstrukce při vyhlašování Národního parku České Švýcarsko. Ekologové mu také vytýkali, že zkresloval vliv liberecké spalovny na životní prostředí. Zelenou perlu loni získal bývalý přednosta okresu Jindřichův Hradec Lukáš Mikulecký. Ekologové mu tak připomněli jeho výrok v Jindřichohradeckých listech: "Zachovalá příroda je pro Jindřichohradecko, které dnes patří již mezi pět nejchudších okresů v republice, vlastně prokletím."


Ropák roku bude možná ze Šumavy
24.03.01 Plzeňský deník Korzo

KANDIDATURA/ Časté návrhy na ministra Kužvarta asi letos neprojdou

PRAHA - Aktivisté ekologické organizace Děti Země letos zaznamenali nebývale velký zájem o nominace do 9. ročníku tradiční ankety Ropák roku. Počet nominovaných zřejmě přesáhne tři desítky, další návrhy přicházejí. Vyhlášení výsledků Ropáka roku 2000 proto Děti Země přesunuly na 30. března. "Velké množství návrhů jsme dostali na udělení Ropáka ministrovi životního prostředí Miloši Kužvartovi za to, že udělil při výstavbě dálnice D8 výjimku, a ta tudíž povede přes chráněné území Českého středohoří. Pan ministr ale tento krok udělal až letos, a proto do nominací za minulý rok nemůže být zahrnut," řekl mluvčí organizace Dětí Země Miroslav Patrik. Žhavým kandidátem však zůstává Kužvartův náměstek Josef Běle, který tuto výjimku povolil už v roce 2000. Dalším v pořadí je podle Dětí Země ředitel Národního parku Šumava Ivan Žlábek za to, že bez ustání prosazuje kácení lesů v první zóně přírodního parku, zejména v Trojmezné. "Jeho vinou byl vykácen les v tržní hodnotě desítek milionů korun. Hodnota živého lesa, který byl jeho vinou zničen, se ale ve skutečnosti vůbec vyčíslit nedá," říká Patrik. Po uzavření nominací zasedne k jejich posouzení porota a jejích 121 členů vybere dvanáct finalistů. "Porota pak podrobně posoudí jejich nominace a určí, který z dvanácti vybraných kandidátů provedl nejantiekologičtější čin, a který se tedy stane vítězem," upřesnil Miroslav Patrik. Dne 27. dubna vyhlásí Děti Země výsledky další ankety nazvané Zelená perla. Její "vítěz" bude tentokrát oceněn za výroky proti ekologii. Tuto cenu si již několikrát vysloužil například předseda ODS Václav Klaus.


Na vítěze kandiduje Josef Běle
28.03.01 Rovnost

Nominace na Ropáka roku 2000 přijímají Děti Země do konce března

BRNO. O týden prodloužili uzávěrku nominací do soutěže o titul Ropák za antiekologický čin roku organizátoři ankety z organizace Děti Země.

Kdo chce pořadatelům zaslat svůj tip na největšího škůdce českého životního prostředí roku 2000, může tak učinit do půlnoci 30. března. O prodloužení ankety o Ropáka a ankety o Zelenou perlu, která je udělována za nejhloupější výrok z oblasti ochrany životního prostředí, informoval Miroslav Patrik z ekologické organizace Děti Země. Termín uzávěrky devátého ročníku ceny se Děti Země rozhodly prodloužit kvůli problémům se stěhováním kanceláře, kam nominace přicházejí. Zatím podle Patrika vede v žebříčku o Ropáka náměstek ministra životního prostředí Josef Běle. Ekologové ho kritizují za to, že povolil průchod dálnice D8 Českým středohořím. V čele je i ředitel Správy Národního parku Šumava Ivan Žlábek. Toho ekologové viní v souvislosti se zásahy proti kůrovcové kalamitě na Šumavě ze špatného hospodaření v parku. Jména kandidátů na Ropáka a Zelenou perlu mohou lidé zasílat na adresu Děti Země, Panská 7, 602 00, Brno. Využít mohou i telefonu či faxu s brněnským číslem (05) 42 22 17 43 či elektronické adresy dz.brno@ecn.cz. Formuláře mohou vyplnit také na internetové stránce www.detizeme.cz. O vítězi rozhodne více než stočlenná komise, která jména výherců oznámí 27. dubna. Zatím posledním Ropákem se stal loni poslanec a exprimátor Liberce Jiří Drda (ODS) za obstrukce při vyhlašování Národního parku České Švýcarsko. Ekologové mu také vytýkali, že zkresloval vliv liberecké spalovny na životní prostředí. Zelenou perlu loni získal bývalý přednosta okresu Jindřichův Hradec Lukáš Mikulecký. Ekologové mu tak připomněli jeho výrok v Jindřichohradeckých listech: "Zachovalá příroda je pro Jindřichohradecko, které dnes patří již mezi pět nejchudších okresů v republice, vlastně prokletím."


GLOBÁLNÍ ROPÁK
09.04.01 Euro ČESTMÍR KLOS, cestmir.klos@euro.cz

Skleníkový efekt

George Bush se rozhodl nešetřit zeměkouli

ZAPÁLIT SI cigaretu na veřejnosti je v USA čím dál větším problémem. Zato elektrárenské komíny a automobilové výfuky právě dostaly od prezidenta George Bushe doložku nejvyšších výhod. Jako vůbec největší znečišťovatel na světě se Spojené státy rozhodly neratifikovat Kjótský protokol, a tím se vyvázat z vlastního příslibu snížit do roku 2012 emise oxidu uhličitého o sedm procent. Na rozdíl od občanů mohou uhelní a ropní magnáti v USA kouřit neomezeně. Na tomto pochodu proti času šokuje nejvíce to, že byl nastartován právě ve chvíli, kdy klimatologická věda předložila nový ucelený soubor věrohodných důkazů, že zemské klima se skutečně otepluje, že tento proces je do značné míry ovlivňován lidskou činností, ale že existují způsoby, jak mu čelit. Nejpozoruhodnější na celém příběhu bude, až se naplno projeví, co vlastně Bush považuje za ekonomické zájmy USA, v jejichž jménu se Spojené státy zříkají odpovědnosti za své odpady i za zachování přijatelného klimatu na zeměkouli. Obecnou podporu amerických ekonomů totiž tento názor rozhodně nemá. Už v roce 1997 vystoupilo na podporu kjótského procesu 2600 z nich a v jejich středu bylo i osm nositelů Nobelovy ceny za ekonomiku. Z největšího společného vystoupení ekonomů v dějinách vyplynul nadějný postulát: "Existují cesty, jak zpomalit klimatické změny, aniž by se snížil životní standard." A překvapení na závěr: "V dlouhodobé perspektivě tato opatření produktivitu americké ekonomiky dokonce zvyšují." Bushovi jde zřejmě více než o dlouhodobou perspektivu o perspektivu čtyřletou - do příštích prezidentských voleb. A ve volbách se, jak známo, příliš neangažují klimatologové, zato uhelné a ropné společnosti ano. Ty mají z protikjótského rozhodnutí viditelný profit - nebudou muset vynaložit ani dolar na modernizaci svých provozů, aby snížily emise. Nejlepší cesta, jak zaostat za konkurenty ze zbytku světa, kteří budou okolnostmi nuceni hledat ekonomicky nejprogresivnější technologie. Experti Mezinárodního panelu klimatické změny (IPCC) ve své březnové souhrnné zprávě potvrzují závěry amerických kolegů: "Opatření proti změnám klimatu budou často mít neutrální, nebo dokonce pozitivní ekonomické dopady. Přinesou další prospěch hospodářství a zvýší zaměstnanost." Kromě zvyšování efektivity průmyslu poukazují experti i na snižování dotací do těžby a do využití fosilních paliv, což žádoucím způsobem ušetří peněženky daňových poplatníků. Může se to však zamlouvat těžebním společnostem? Bez vlivu ovšem těžaři nebyli ani za předchozí demokratické vládní garnitury. Jak jinak si vysvětlit, že "zelený" Al Gore, autor pozoruhodných ekologických knih, v kjótském procesu úplně vybledl a svou autoritou na summitech zaštiťoval klaunská vystoupení členů americké delegace? Poslední konferenci, loni v listopadu v Haagu, se Američanům podařilo svými fraškami zcela rozvrátit a vedoucí americké ekipy Frank Loy si za to vysloužil dort rozpláclý na své tváři z rukou zoufalé americké občanky. K vrcholným americkým "klaunským" kouskům v Haagu nepochybně patřila snaha prosadit lesy s jejich fotosyntézou jako uznaný korektiv emisí skleníkových plynů. Kritéria byla přitom nastavena tak, že by USA coby lesnatá země nejenže nemusely své ze všech největší emise snižovat, ale ještě by získaly posvěcení je v rámci takových dohod zvýšit. Bushova snaha vystoupit z Kjótského protokolu, byť morálně nezdůvodnitelná, je nepochybně čistší než nepovedené frašky ve státní režii a skýtá naději, že Američané na dalších konferencích přestanou ostatní obtěžovat destrukčními úmysly a jednání povedou k cíli. Budou Američané jen přihlížet, když nechtějí redukovat? Pro každý ze svých dosavadních sobeckých návrhů si vždy našli nějaké spojence, ochotné těžit výhody tu z velké rozlohy lesů, tu z prodeje a nákupu takzvaných ušetřených emisí. Až nakonec vznikla silná skupina lobbistů, zvaná umbrella group, v níž byly Kanada, Japonsko, Austrálie, Nový Zéland a stále častěji i Rusko. Jak se tyto země - většinou po kritice amerického výstupu z kjótského procesu - zachovají? Největší problém stejně zůstane prezidentu Bushovi. Popsal ho předseda Evropské komise Romano Prodi: "Jestliže chce být někdo světovým lídrem, musí vědět, jak se starat o celou zeměkouli, nejen o americký průmysl." Pro svět je zatím jen globálním ropákem.


O Ropáka roku se zřejmě popere Běle se Žlábkem
18.04.01 Listy Prachaticka ZDENĚK JUNGVIRT

ANKETA / Za svůj antiekologický čin si vítěz převezme titul v pátek 27. dubna.

Prachatice - Ekologické sdružení Děti Země uzavřelo nominace do 9. ročníku ankety Ropák roku za činy proti ekologii a životnímu prostředí. Podle mluvčího Miroslava Patrika se v jednotlivých nominacích nejčastěji objevuje jméno náměstka ministra životního prostředí Josefa Běleho. Tomuto odpůrci vyčítají, že loni udělením výjimky povolil vedení dálnice D8 přes chráněné území Českého středohoří. Dalším v pořadí je Ivan Žlábek, ředitel Správy Národního parku Šumava. "Žlábek bez ustání prosazuje zásahy proti kůrovci v první zóně národního parku. Jeho vinou byl vykácen les v tržní hodnotě několik desítek miliónů korun. Cena živého lesa, který byl takto zničen, se vůbec nedá vyčíslit," uvedl Miroslav Patrik. Ze všech letošních nominací vybere porota celkem dvanáct finalistů. Držitele titulu za antiekologický čin vyhlásí Děti Země v pátek 27. dubna v Brně.


Severočeským ropákem je ministr Kužvart
23.04.01 Večerník Praha čtk

STADICE - Severočeským ropákem roku 2000 se stal ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Oznámil to Marián Páleník z občanského sdružení Přátelé přírody, které letošní nultý ročník ankety pořádalo. Severočeský ropák navazuje na anketu Ropák roku, která již osm let určuje "největšího škůdce českého životního prostředí". Ministr si od Severočechů titul vysloužil svým postojem k výstavbě úseku dálnice D8 vedoucího přes České středohoří, uvedl Páleník. Letos patří mezi hlavní kandidáty na titul Ropák roku roku ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr a ředitel Národního parku Šumava Ivan Žlábek.


Severočeským ropákem se stal ministr Kužvart
23.04.01 Moravskoslezský den čtk

STADICE - Severočeským ropákem roku 2000 se stal ministr životního prostředí Miloš Kužvart. V sobotu to řekl Marián Páleník ze sdružení Přátelé přírody, které nultý ročník ankety pořádalo. Severočeský ropák navazuje na anketu Ropák roku, která již osm let určuje "největšího škůdce českého životního prostředí". Ministr si titul vysloužil svým postojem k výstavbě úseku dálnice D8 vedoucího přes České středohoří. Dalším kandidátem byl vedoucí správy CHKO České středohoří Zdeněk Janda.


Kužvart Severočeským ropákem
23.04.01 Ústecký deník TOMÁŠ PRCHAL

NULTÝ ROČNÍK / Dalšími horkými favority byli ústecký senátor Doubrava či zástupce hejtmana Foldyna

STADICE - V nultém ročníku Severočeského ropáka za rok 2000 "zvítězil" ministr životního prostředí Miloš Kužvart. U stadického pomníku Přemysla Oráče o tom v sobotu rozhodli účastníci pochodu za záchranu Českého středohoří, kteří se vydali po plánované trase dálnice D8. Tradiční akci pořádalo občanské sdružení Přátelé přírody. U přibližně stovky hlasujících rozhodl Kužvartův postoj související s výstavbou dálnice D 8 přes Chráněnou krajinnou oblast České středohoří. "Jde o obdobu ankety Ropák roku, kterou každoročně vyhlašují Děti země. I my chceme postupně "oceňovat" škůdce životního prostředí na severu Čech," uvedl

Marián Páleník z občanského sdružení Přátelé přírody. Dalšími favority severočeské ankety za loňský rok byli například vedoucí správy CHKO České středohoří Zdeněk Janda, ústecký senátor Jaroslav Doubrava či zástupce hejtmana Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna. "Všichni se vyslovili pro výstavbu dálnice přes CHKO nebo budování jezů na řece Labi," vysvětlil Páleník.


Foto
23.04.01 Ústecký deník Foto DB: MARIE PIHRTOVÁ

U POMNÍKU Přemysla Oráče ve Stadicích na Ústecku se v sobotu sešli členové ekologických hnutí, aby vyjádřili nesouhlas s výstavbou dálnice D8 přes České středohoří. Ještě před tím, než se vydali po trase plánované výstavby dálnice, vyhlásili Severočeským ropákem za rok 2000 ministra životního prostředí Miloše Kužvarta. Ten zvítězil právě kvůli schválení výjimky, díky které povede D8 chráněnou krajinnou oblastí. "K dálnicím, které jsou již přežilým způsobem dopravy, existuje řada alternativ," míní Karel Rubáček ze Sdružení pro přírodu.


Jihočeské matky podaly návrhy na titul ropák roku
23.04.01 Právo Jižní Čechy pok

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Občanské sdružení Jihočeské matky zveřejnilo v závěru minulého týdne své návrhy na udělení titulu za nejhorší ekologický čin loňska - ropák roku 2000. "Jako prvního navrhujeme na titul ropák roku 2000 ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra za uvedení Temelína do provozu," sdělila Právu Jaroslava Brožová z Jihočeských matek. Dalšími kandidáty matek na ropáka jsou přednosta Okresního úřadu v Prachaticích Karel Škácha, vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu v Českých Budějovicích Josef Šíma a vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu v Prachaticích Josef Pudivítr. Své kandidáty mají matky také na udělení titulu zelená perla 2000 za nejhorší výrok v souvislosti s ekologií. Jsou jimi směnový inženýr Jaderné elektrárny Temelín Jiří Tyc, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Aleš John a známý jaderný vědec František Janouch.


Severočeským ropákem se stal ministr Kužvart
23.04.01 Právo Severní Čechy ČTK

STADICE - Severočeským ropákem roku 2000 se stal ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Řekl to Marián Páleník z občanského sdružení Přátelé přírody, které letošní nultý ročník ankety pořádalo. Severočeský ropák navazuje na anketu Ropák roku, která již osm let určuje "největšího škůdce českého životního prostředí". Ministr si od Severočechů titul vysloužil svým postojem k výstavbě úseku dálnice D8 vedoucího přes České středohoří, uvedl Páleník. Dalším horkým kandidátem na titul byl vedoucí správy CHKO České středohoří Zdeněk Janda. Mezi deseti nominovanými se objevili například i ústecký senátor Jaroslav Doubrava (KSČM), zástupce hejtmana Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna (ČSSD), teplický starosta a senátor Jaroslav Kubera (ODS) a vládní zmocněnec pro severozápadní Čechy František Rubeš. "Jsou to lidé, kteří podporovali výstavbu dálnice přes chráněnou oblast České středohoří nebo vybudování jezů na Labi," dodal Páleník.


Stručně
23.04.01 Lidové noviny

Kužvart ropákem. Severočeským ropákem roku 2000 se stal ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Titul si od Severočechů vysloužil svým postojem k výstavbě úseku dálnice D8 vedoucího přes České středohoří.


Severočeský ropák
23.04.01 Zemské noviny aha

Ústí nad Labem - Vítězem nultého ročníku ankety o Severočeského ropáka roku se stal ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Ústecké sdružení Přátelé přírody mu tento nelichotivý titul udělilo za to, že jeho úřad vydal výjimku, a umožnil tak stavbu dálnice D 8 v chráněné krajinné oblasti České středohoří. "Navázali jsme na anketu Ropák roku, která určuje největšího škůdce životního prostředí," řekl předseda sdružení Marian Páleník.


Na Ropáka roku jsou navrženi ministři Kužvart, Grégr a Lachnit
25.04.01 Zpravodajství ČTK dbn ekl VTK

BRNO 25. dubna (ČTK) - Mezi 39 kandidáty na antiekologický titul Ropák roku 2000 jsou také ministři Miloš Kužvart, Miroslav Grégr a Petr Lachnit, kteří se dostali již do užšího výběru této ankety. Dalších 32 osobností je navrženo na titul Zelená perla, která je udělována autorovi největšího antiekologického výroku roku. Výsledky anket, které pořádá sdružení Děti Země, budou vyhlášeny 27. dubna. ČTK to dnes řekl ekolog Miroslav Patrik.

Kandidáty na jednotlivé ankety mohli navrhovat občané nebo různá sdružení. Patrik upřesnil, že Ropák bude letos udělen již podeváté a Zelená perla popáté. Ceny mají podobu plaket, které jsou zasílány oceněným. O vítězích anket rozhodne odborná porota.

Na titul Ropák roku byl letos navržen například ministr průmyslu Miroslav Grégr za uvedení Jaderné elektrárny Temelín do zkušebního provozu a ministr životního prostředí Miloš Kužvart za zvolený způsob řešení kůrovcové kalamity na Šumavě a ústupky při plánování trasy dálnice D 8 přes České středohoří. Mezi kandidáty je i ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit za prosazování výstavby Distribučního centra Ostrava u rezervace Kotvice.

Do užšího výběru na Zelenou perlu se dostalo 14 kandidátů - mimo jiné bývalý ministr dopravy Martin Říman a představitelé hned několika podniků a úřadů státní správy.

Antiekologický titul Ropák roku 1999 získal loni bývalý primátor Liberce Jiří Drda (ODS) za obstrukce při diskusích o vyhlášení Národního parku České Švýcarsko. Zelenou perlu získal bývalý přednosta okresu Jindřichův Hradec Lukáš Mikulecký.


Lachnit může mít cenu Ropák roku
26.04.01 Mladá fronta DNES Ze severní Moravy a Slezska pog, ČTK

B r n o - Ministr pro místní rozvoj a bývalý náměstek ostravského primátora Petr Lachnit se dostal do užšího výběru na antiekologický titul Ropák roku 2000. Petra Lachnita vybrali ekologové ze sdružení Děti Země, které antiekologické ceny uděluje, za prosazování výstavby Distribučního centra Ostrava u rezervace Kotvice v Poodří. "No to je příjemná zpráva. Však nám Děti Země pomohly při ochraně území," podotkla ředitelka Správy chráněné krajinné oblasti Poodří Vladislava Hamplová. Ministr Lachnit se vyjádřit nemohl, byl mimo republiku. Děti Země budou anticenu udělovat zítra a získat ji mohou i ministři Miloš Kužvart a Miroslav Grégr.


Kužvart s Grégrem soutěží o titul Ropák roku 2000
26.04.01 Zemské noviny sa, ku

Praha - Na Ropáka roku 2000 aspirují ministři Miloš Kužvart, Miroslav Grégr a Petr Lachnit. Mezi nominovanými jsou i poslanci za ODS Václav Brousek a Jiří Drda. Antiekologické ocenění udělují každoročně Děti Země. Kužvart je nominován za způsob řešení kůrovcové kalamity na Šumavě a za ústupky s trasou dálnice D8 přes České středohoří. Grégr za Temelín a podporu výstavby jaderné elektrárny Blahutovice. Lachnit se nominace dočkal za výstavbu distribučního centra Ostrava v blízkosti rezervace. O výsledcích ankety informoval Mirek Patrik, mluvčí Dětí Země. Vyhlášení výsledků se chystá na pátek v brněnském divadle Husa na provázku. Kromě představení ekologické hry Zelená Karkulka tam uspořádají i slavnostní raut. "Ocenění" takzvanou Zelenou perlou se dočkají i některé výroky. Na nejpovedenější antiekologický výrok kandiduje osmnáct osobností v čele s Martinem Římanem, stínovým ministrem dopravy, a Jiřím Drdou, oba z ODS. Římana do čela nominovaných vynesla pasáž z jeho článku o globalizaci: "Novoroční projev prezidenta republiky snad psali pánové Patočka, Patrik, Kohák a Keller dohromady. Jejich extrémním názorům se díky těm několika minutám dostalo publicity, o kterou by jinak marně usilovali léta."


KRÁTCE
26.04.01 Haló noviny ČTK, zr

* KDO ROPÁKEM ROKU? - Mezi 39 kandidáty na antiekologický titul Ropák roku 2000 jsou také ministři Miloš Kužvart, Miroslav Grégr a Petr Lachnit, kteří se dostali již do užšího výběru této ankety. Dalších 32 osobností je navrženo na titul Zelená perla, která je udělována autorovi největšího antiekologického výroku roku.


Ministři mají šanci
26.04.01 Svoboda

Na Ropáka aspirují Kužvart, Grégr, Lachnit

BRNO. Mezi 39 kandidáty na antiekologický titul Ropák roku 2000 jsou také ministři Miloš Kužvart, Miroslav Grégr a Petr Lachnit.

Tato trojice se dostala již do užšího výběru ankety. Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr prošel díky uvedení Jaderné elektrárny Temelín do zkušebního provozu a ministr životního prostředí Miloš Kužvart může být Ropákem za zvolený způsob řešení kůrovcové kalamity na Šumavě a ústupky při plánování trasy dálnice D8 přes České středohoří. Pokud zvítězí ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit, bude to za prosazování výstavby Distribučního centra Ostrava u rezervace Kotvice. Dalších 32 osobností je navrženo na titul Zelená perla, která je udělována autorovi největšího antiekologického výroku roku. V této kategorii má velkou naději na umístění například bývalý ministr dopravy Martin Říman a představitelé hned několika podniků a úřadů státní správy. Výsledky anket, které pořádá sdružení Děti Země, budou vyhlášeny zítra. O vítězích rozhoduje odborná porota.


Na Ropáka kandidují tři Zemanovi ministři
26.04.01 Rovnost

Miroslav Patrik udělí anticenu již podeváté

BRNO. Mezi 39 kandidáty na antiekologický titul Ropák roku 2000 jsou také ministři Miloš Kužvart, Miroslav Grégr a Petr Lachnit, kteří se dostali do užšího výběru ankety.

Dalších 32 osobností je navrženo na titul Zelená perla, která je udělována autorovi největšího antiekologického výroku roku. Výsledky anket, které pořádá sdružení Děti Země, budou vyhlášeny 27. dubna. Včera to řekl ekolog Miroslav Patrik, organizátor ankety. Patrik upřesnil, že Ropák bude letos udělen již podeváté a Zelená perla popáté. Ceny mají podobu plaket, které jsou zasílány oceněným. O vítězích anket rozhodne odborná porota. Na titul Ropák roku byl letos navržen například ministr průmyslu Miroslav Grégr za uvedení Jaderné elektrárny Temelín do zkušebního provozu a ministr životního prostředí Miloš Kužvart za zvolený způsob řešení kůrovcové kalamity na Šumavě a ústupky při plánování trasy dálnice D8 přes České středohoří. Mezi kandidáty je i ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit za prosazování výstavby Distribučního centra Ostrava u rezervace Kotvice.


Ropákem roku může být ministr
26.04.01 Večerník Praha ČTK

OCENĚNÍ / O zasloužených vítězích anket rozhodne odborná porota.

BRNO - Mezi 39 kandidáty na antiekologický titul Ropák roku 2000 jsou také ministři Miloš Kužvart, Miroslav Grégr a Petr Lachnit, kteří se dostali již do užšího výběru této ankety. Dalších 32 osobností je navrženo na titul Zelená perla, která je udělována autorovi největšího antiekologického výroku roku. Výsledky anket, které pořádá sdružení Děti Země, budou vyhlášeny zítra. Kandidáty na jednotlivé ankety mohli navrhovat občané nebo různá sdružení. Ekolog Miroslav Patrik upřesnil, že Ropák bude letos udělen již podeváté a Zelená perla popáté. Ceny mají podobu plaket, které jsou zasílány oceněným. Na titul Ropák roku byl letos navržen například ministr průmyslu Miroslav Grégr za uvedení Jaderné elektrárny Temelín do zkušebního provozu a ministr životního prostředí Miloš Kužvart za zvolený způsob řešení kůrovcové kalamity na Šumavě a ústupky při plánování trasy dálnice D8 přes České středohoří. Mezi kandidáty je i ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit za prosazování výstavby Distribučního centra Ostrava u rezervace Kotvice. Do užšího výběru na Zelenou perlu se dostalo 14 kandidátů mimo jiné bývalý ministr dopravy Martin Říman a představitelé hned několika podniků a úřadů státní správy. Antiekologický titul Ropák roku 1999 získal loni bývalý primátor Liberce Jiří Drda (ODS) za obstrukce při diskusích o vyhlášení Národního parku České Švýcarsko. Zelenou perlu získal bývalý přednosta okresu Jindřichův Hradec Lukáš Mikulecký.


Přinese dálnice Kužvartovi ropáka?
26.04.01 Ústecký deník rm

LITOMĚŘICE / BRNO - Poté, co ministr životního prostředí Miloš Kužvart obdržel v minulých dnech "ocenění" Severočeský ropák, to vypadá, že se nevyhne ani ceně Ropák roku, kterou již tradičně vyhlašuje ekologická organizace Děti Země. Za ústupky při rozhodování o trase dálnice D8 přes České středohoří totiž patří k nejčastěji navrhovaným adeptům. "K dalším Kužvartovým hříchům patří jeho způsob řešení kůrovcové kalamity na Šumavě, za což je na Ropáka roku navržen i ředitel Národního parku Šumava Ivan Žlábek," uvedl včera koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země. Vedle Kužvarta mezi navrženými figurují ještě dva další ministři Zemanovy vlády, Miroslav Grégr, který má "na svědomí" spuštění Temelína, a ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit. I v doprovodné anketě o antiekologický výrok "Zelená perla 2000" mají severní Čechy svého zástupce. Vedle stínového ministra dopravy za ODS Martina Římana zaujaly stopětadvacetičlennou komisi hned dva výroky poslance ODS Jiřího Drdy. Výsledky obou anket zveřejní Děti Země tento pátek v Brně.


KRÁTCE
26.04.01 Plzeňský deník

MEZI 39 KANDIDÁTY na antiekologický titul Ropák roku 2000 jsou také ministři Miloš Kužvart, Miroslav Grégr a Petr Lachnit, kteří se dostali již do užšího výběru této ankety. Dalších 32 osobností je navrženo na titul Zelená perla, která je udělována autorovi největšího antiekologického výroku roku. Výsledky anket budou vyhlášeny 27. dubna.


Udělení cen za poškození životního prostředí
27.04.01 ČRo 1 - Radiožurnál 08:30 Zprávy

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
--------------------
Dnes budou uděleny anticeny za čin a výrok, které loni nejvíce poškodily životní prostředí. Podle Miroslava Patrika z pořádajícího hnutí Děti Země jsou tři horcí kandidáti, ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, náměstek ministra životního prostředí Josef Běle a ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit.


Ropák roku 2000
27.04.01 ČRo 1 - Radiožurnál 12:00 Ozvěny dne

Pavla DLUHOSCHOVÁ, moderátorka
--------------------
Hnutí Děti Země dnes vyhlásilo výsledky ankety o antiekologický čin roku. Spojili jsme se s jejím koordinátorem Miroslavem Patrikem, dobrý den.

Miroslav PATRIK, Děti Země
--------------------
Dobrý den.

Pavla DLUHOSCHOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak, kdo se tedy stal Ropákem roku a proč?

Miroslav PATRIK, Děti Země
--------------------
Ropákem roku 2000 se poprvé vlastně překvapivě stal vysoký úředník ministerstva životního prostředí, a to je náměstek ministra Josef Běle. A ty důvody jsou v podstatě dva, za prvé, že povolil loni výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny na průchod dálnice D8 v povrchové variantě přes chráněnou oblast České středohoří. A ten druhý důvod je, že prosazoval kácení stromů v prvních zónách Národního parku Šumava. Z obecného hlediska tam zaznělo i to, že je vlastně naprosto nekompetentní řídit státní ochranu přírody na ministerstvu.

Pavla DLUHOSCHOVÁ, moderátorka
--------------------
Kdo vlastně o udělení ceny rozhoduje?

Miroslav PATRIK, Děti Země
--------------------
O těch cenách rozhoduje takzvaná nezávislá komise, která má 124 členů a dneska, nebo lépe řečeno letos rozhodovalo sto lidí. A v té komisi jsou v podstatě zastoupeny různé škály obyvatelstva, jsou tam odborníci, ekologové, zoologové, vědečtí pracovníci, sociologové, filozofové, politici dokonce a samozřejmě i ekologičtí aktivisté, publicisté a řekněme umělci.

Pavla DLUHOSCHOVÁ, moderátorka
--------------------
Jaký je hlavní smysl Ropáka roku, co si od této ankety především slibujete, nejde jistě o recesi?

Miroslav PATRIK, Děti Země
--------------------
No, ono to jako recese začínalo, protože samozřejmě Ropák roku propaguje příropu na úkor přírody a vycházíme z filmu Jana Svěráka Ropáci, a postupem doby se to začalo brát vážně. Takže naším takovým hlavním cílem je upozornit na souhrn jakýchsi problémů za loňský rok, to znamená na lidi, kteří propagují nějaký záměr nebo udělali nějaké rozhodnutí, které podle našeho názoru, nebo lépe řečeno názoru komise ničí nebo aspoň poškozuje životní prostředí. Takže je to taková jako podobná cena, jako je Malina u filmového průmyslu.

Pavla DLUHOSCHOVÁ, moderátorka
--------------------
Vaši kritikové ale tvrdí, že držitele těchto anticen vystavujete veřejnému odsouzení a reakce veřejnosti nemusí být vždy adekvátní.

Miroslav PATRIK, Děti Země
--------------------
No, máte v tomto trošku pravdu, protože se nám za těch devět let stalo, že v případě jednoho podnikatele, který se stal Ropákem roku 96, tak se na to svedly nějaké osobní útoky z jeho okolí a využili toho, že jsme ho vyhlásili Ropákem roku. Takže to se stalo jednou, ale u těch ostatních věcí nebo v těch ostatních rocích v podstatě ti Ropáci to vzali s nadhledem a ty problémy nebyly tak výrazné.

Pavla DLUHOSCHOVÁ, moderátorka
--------------------
Měli bychom ještě nakonec připomenout, že dnes nevyhlašujete pouze Ropáka roku, ale také takzvanou Zelenou perlu, tedy antiekologický výrok roku. Jak zní ten letošní?

Miroslav PATRIK, Děti Země
--------------------
Ten letošní je trošku překvapivý, protože není ani proti ekologům, ale naopak je pro ně a řekl to, nebo vyslovil ho podplukovník kriminalistického úřadu Policejního prezidia České republiky Rudolf Zeman, který v knížce Role policie v boji proti rasismu a xenofobii napsal tuto větu: "Radikální ekologové jsou problémem vzhledem k tomu, že hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policistů."

Pavla DLUHOSCHOVÁ, moderátorka
--------------------
Děkujeme Miroslavu Patrikovi z hnutí Děti Země.


Vyhlášení Ropáka roku 2000
27.04.01 BBC - česká redakce 13:00 Svět o jedné

Zuzana ANDRŚTOVÁ, moderátorka
--------------------
Občanské sdružení Děti země dnes oznámilo, že vítězem antiekologické ankety Ropák roku 2000 se stal náměstek ministra životního prostředí Josef Běle. Titul si podle organizátorů akce zasloužil za to, že povolil výjimku ze zákona o ochraně přírody a umožnil průchod dálnice D8 přes České středohoří. Druhé místo obsadil ministr průmyslu Miroslav Grégr za uvedení jaderné elektrárny Temelín do provozu. Titul Zelená perla, který je udělován autorovi nejvíce protiekologického výroku roku získal pracovník Kriminalistického úřadu Policejního prezidia Rudolf Zeman. Ten měl prohlásit, že "ekologové jsou problémem vzhledem k tomu, že hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policistů". Kandidáty na jednotlivá ocenění mohli navrhovat občané nebo občanská sdružení. O jejich vítězích rozhodla odborná porota.


Titul Ropák roku 2000 získal náměstek Běle
27.04.01 ČRo 1 - Radiožurnál 14:00 Odpolední blok

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
--------------------
Výsledky ankety o antiekologický čin Ropák roku 2000 a doprovodné ankety o antiekologický výrok Zelená perla 2000 už jsou známy. Z brněnského sídla pořadatele, kterým je ekologická organizace Děti Země, se hlásí Alžběta Kobzová.

Alžběta KOBZOVÁ, redaktorka
--------------------
Titul Ropák roku 2000 získal náměstek ministra životního prostředí České republiky Josef Běle, a to proto, že podporoval kácení v prvních zónách Národního parku Šumava a proto, že povolil výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny pro průchod dálnice v Českém středohoří. Obecně titul získal za naprostou nekompetentnost v řízení ochrany přírody a krajiny. V anketě Zelená perla roku 2000 vyhrál pracovník kriminalistického úřadu policejního prezidia Rudolf Zeman za výrok: "Radikální ekologové jsou problémem proto, že hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policistů." Slavnostní předávání titulů se uskuteční dnes v sedm hodin večer v brněnském Divadle Husa na provázku.


Udělení anticeny Ropák roku 2000
27.04.01 ČRo 1 - Radiožurnál 15:00 Odpolední blok

Pavla KVAPILOVÁ, moderátorka
--------------------
Hnutí Děti Země dnes zveřejnilo výsledky 9. ročníku ankety o antiekologický čin, tzv. Ropáka roku. Do finále postoupilo 12 z 39 navržených kandidátů. Byli mezi nimi například ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, ministr životního prostředí Miloš Kužvart nebo ředitel Správy Národního parku Šumava Ivan Žlábek. Vláda měla silné zastoupení. Připomeňme, že mezi držiteli této anticeny v uplynulých ročnících figurují například jména Václava Klause nebo Vladimíra Dlouhého. Kdo tedy letos jejich řady rozšíří, to prozradil v našich poledních Ozvěnách v rozhovoru s Pavlou Dluhoschovou koordinátor ankety Miroslav Patrik.

Miroslav PATRIK, hnutí Děti Země a koordinátor ankety Ropák roku
--------------------
Ropákem roku 2000 se poprvé vlastně překvapivě stal vysoký úředník ministerstva životního prostředí a to je náměstek ministra Josef Běle. A ty důvody jsou v podstatě dva. Za prvé, že povolil loni výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny na průchod dálnice D8 v povrchové variantě přes chráněnou oblast České středohoří. A ten druhý důvod je, že prosazoval kácení stromů v prvních zónách Národního parku Šumava. Z obecného hlediska tam zaznělo i to, že je vlastně naprosto nekompetentní řídit státní ochranu přírody na ministerstvu.

Pavla DLUHOSCHOVÁ, redaktorka
--------------------
Kdo vlastně o udělení ceny rozhoduje?

Miroslav PATRIK, hnutí Děti Země a koordinátor ankety Ropák roku
--------------------
O těch cenách rozhoduje takzvaná nezávislá komise, která má 124 členů a letos rozhodovalo sto lidí. A v té komisi jsou v podstatě zastoupeny různé škály obyvatelstva, jsou tam odborníci, biologové, zoologové, vědečtí pracovníci, sociologové, filozofové, politici dokonce a samozřejmě i ekologičtí aktivisté, publicisté a, řekněme, umělci.

Pavla DLUHOSCHOVÁ, redaktorka
--------------------
Jaký je hlavní smysl Ropáka roku? Co si od této ankety především slibujete? Nejde jistě o recesi.

Miroslav PATRIK, hnutí Děti Země a koordinátor ankety Ropák roku
--------------------
No, ono to jako recese začínala, protože samozřejmě Ropák roku propaguje příropu na úkor přírody a vycházíme z filmu Jana Svěráka Ropáci a postupem doby se to začalo brát vážně. Takže naším takovým hlavním cílem je upozornit na souhrn jakýchsi problémů za loňský rok, to znamená na lidi, kteří propagují nějaký záměr nebo udělali nějaké rozhodnutí, které podle našeho názoru, nebo lépe řečeno, názoru komise ničí nebo aspoň poškozuje životní prostředí. Takže je to taková jako podobná cena jako je Malina u filmového průmyslu.

Pavla DLUHOSCHOVÁ, redaktorka
--------------------
Vaši kritikové ale tvrdí, že držitele těchto anticen vystavujete veřejnému odsouzení a reakce veřejnosti nemusí být vždy adekvátní.

Miroslav PATRIK, hnutí Děti Země a koordinátor ankety Ropák roku
--------------------
No, máte v tomto trošku pravdu, protože se nám za těch devět let stalo, že v případě jednoho podnikatele, který se stal Ropákem roku 96, tak se na to svedly nějaké osobní útoky z jeho okolí a využili toho, že jsme ho vyhlásili Ropákem roku. Takže to se stalo jednou, ale u těch ostatních věcí nebo v těch ostatních rocích v podstatě ti Ropáci to vzali s nadhledem a ty problémy nebyly tak výrazné.

Pavla DLUHOSCHOVÁ, redaktorka
--------------------
Měli bychom ještě nakonec připomenout, že dnes nevyhlašujete pouze Ropáka roku, ale také takzvanou Zelenou perlu, tedy antiekologický výrok roku. Jak zní ten letošní?

Miroslav PATRIK, hnutí Děti Země a koordinátor ankety Ropáka roku
--------------------
Ten letošní je trošku překvapivý, protože není ani proti ekologům, ale naopak je pro ně a vyslovil ho podplukovník kriminalistického úřadu Policejního prezidia České republiky Rudolf Zeman, který v knížce Role policie v boji proti rasismu a xenofobii napsal tuto větu: "Radikální ekologové jsou problémem vzhledem k tomu, že hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policistů."

Pavla KVAPILOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak tolik tedy koordinátor ankety Ropák roku Miroslav Patrik. No, a co na to všechno říká novopečený majitel tohoto titulu, tedy Ropák roku, náměstek ministra životního prostředí Josef Běle?

Josef BĚLE, náměstek ministra životního prostředí
--------------------
Domnívám se, že takové ocenění celostátního významu si ani nezasloužím, protože o dálnici D8, že půjde přes České středohoří, bylo už rozhodnuto v roce 1995 a 1996. Totiž ze sedmi variant, které byly předloženy pro výběr, byla vybrána na ministerstvu životního prostředí právě varianta C2. Od té doby v podstatě uplynulo asi 1400 dnů a na ministerstvu životního prostředí se nečinilo vůbec nic. Bohužel neozvaly se ani nevládní organizace, aby protestovaly.

Pavla KVAPILOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak tolik tedy náměstek ministra životního prostředí Josef Běle, kterému tentokrát připadl titul Ropák roku.


Ropáka roku 2000 získal náměstek Běle
27.04.01 ČRo 1 - Radiožurnál 16:00 Odpolední blok

Pavel PROUZA, moderátor
--------------------
Antiekologickou cenu Ropák roku 2000 udělilo hnutí Děti Země náměstkovi ministra životního prostředí Josefu Bělemu. Získal ji především proto, že podporoval kácení v prvních zónách Národního parku Šumava. Dalším důvodem bylo to, že povolil výjimku ze zákona o ochraně přírody pro průchod dálnice v Českém středohoří. Náměstek Běle své antiocenění pro Radiožurnál okomentoval takto:

Josef BĚLE, náměstek ministra životního prostředí
--------------------
Domnívám se, že takové ocenění celostátního významu si ani nezasloužím, protože o dálnici D8, že půjde přes České středohoří, bylo už rozhodnuto v roce 1995 a 1996. Totiž ze sedmi variant, které byly předloženy pro výběr, byla vybrána na ministerstvu životního prostředí právě varianta C2. Od té doby v podstatě uplynulo asi 1400 dnů a na ministerstvu životního prostředí se nečinilo vůbec nic. Bohužel neozvaly se ani nevládní organizace, aby protestovaly.


Udělení titulu Ropák roku 2000
27.04.01 ČRo 1 - Radiožurnál 18:00 Ozvěny dne

Pavel PROUZA, moderátor
--------------------
Hnutí Děti Země udělilo dnes titul Ropák roku 2000 za antiekologický čin. Jak nám řekl koordinátor akce Miroslav Patrik, čerstvý nositel Ropáka náměstek ministra životního prostředí Josef Běle si titul vysloužil hned z několika důvodů.

Miroslav PATRIK, hnutí Děti Země
--------------------
Povolil loni výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny na průchod dálnice D8 v povrchové variantě přes Chráněnou oblast České středohoří a ten druhý důvod je, že prosazoval kácení stromů v prvních zónách Národního parku Šumava. Z obecného hlediska tam zaznělo i to, že je vlastně naprosto nekompetentní řídit státní ochranu přírody na ministerstvu.

Pavel PROUZA, moderátor
--------------------
Náměstka ministra životního prostředí Josefa Běleho antiocenění překvapilo.

Josef BĚLE, náměstek ministra životního prostředí
--------------------
Domnívám se, že takové ocenění celostátního významu si ani nezasloužím, protože po dálnici D8, že půjde přes České středohoří, bylo už rozhodnuto v roce 1995 a 1996. Od té doby v podstatě uplynulo asi 1400 dnů a na ministerstvu životního prostředí se nečinilo vůbec nic. Bohužel neozvaly se ani nevládní organizace, aby protestovaly.


Ropák roku 2000
27.04.01 ČT 1 18:00 Večerníky

Adam KOMERS, moderátor
--------------------
Náměstek ministra životního prostředí Josef Běle získal antiekologickou cenu Ropák roku 2000. Stočlenná odborná komise mu ji udělila za to, že povolil kácení stromů v první zóně Národního parku Šumava a umožnil průchod dálnice D 8 Chráněnou krajinnou oblastí České středohoří. Na druhém místě skončil ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.


Ekologická anticena Ropák roku 2000
27.04.01 ČT 1 18:00 Večerníky - JM

Petra ŠPIČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Sledujete Jihomoravský Večerník, dobrý večer. Titul Ropák roku 2000 získal náměstek ministra životního prostředí Josef Běle. Stočlenná komise mu tuto cenu za největší antiekologický čin loňského roku udělila především za povolení výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny pro průchod dálnice D8 v Chráněné krajinné oblasti České středohoří.

J. KŘÍŽ, redaktor
--------------------
Ropáka roku vyhlašuje už devět let brněnské ekologické hnutí Děti Země. Ti letošnímu vítězi zazlívají jeho propagaci kácení stromů v prvních zónách Národního parku Šumava, naprostou nekompetentnost v řízení státní ochrany přírody a krajiny a především prosazování dálnice D8.

Miroslav PATRIK, koordinátor ankety Ropák roku 2000
--------------------
Je ve svém působení nekompetentní a dalo by se říci, že škůdcem české krajiny.

Josef BĚLE, náměstek ministra životního prostředí /ČSSD/
--------------------
Myslím, že si ani nezasloužím takovou cenu, protože například o dálnici D8 bylo rozhodnuto už v roce 1995 a 1996.

J. KŘÍŽ, redaktor
--------------------
Svůj šestý ročník měla i anketa o nejlepší antiekologický výrok. Zelenou perlu roku 2000 získal pracovník Kriminalistického úřadu Policejního prezidia České republiky Rudolf Zeman.

Miroslav PATRIK, koordinátor ankety Ropák roku 2000
--------------------
Napsal: "Radikální ekologové jsou problémem vzhledem k tomu, že hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policie."

J. KŘÍŽ, redaktor
--------------------
Pro držitele ceny Ropák roku byl už tradičně připraven dort, který snědí účastníci dnešního večerního slavnostního vyhlášení ankety. V celkovém pořadí devíti ročníků ankety Ropák roku vede ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, který zvítězil před dvěma roky a letos obhájil loňské druhé místo.


Kdo bude Ropák?
27.04.01 Mladá fronta DNES haf

B r n o - Dnes večer budou již podeváté vyhlášeny výsledky ankety Ropák roku 2000 a pošesté také držitel Zelené perly roku 2000. O obou kandidátech rozhodovala stodvacetičtyřčlenná nezávislá komise, která vybírala "nejlepší" antiekologický čin a výrok loňského roku. Akce s podtitulem Stane se ropákem Grégr, Lachnit, nebo Kužvart? vyvrcholí v brněnském Divadle Husa na provázku v 19 hodin za přítomnosti osobností ekologického hnutí a společenského života. Letos poprvé je vyhlášení výsledků obou anket přístupné veřejnosti. Po slavnostním udělení "cen" mohou návštěvníci divadla zhlédnout derniéru představení na ekologické téma Zelená Karkulka.


Náměstek Běle tvrdí, že v případě povolení D8 nepochybil
27.04.01 Zpravodajství ČTK dce ekl REM

PRAHA 27. dubna (ČTK) - Náměstek ministra životního prostředí Josef Běle, který byl dnes vyhlášen Ropákem roku 2000, nepřipouští, že v rozhodování o vedení dálnice D8 Českým středohořím pochybil. Právě za povolení výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou byl umožněn průchod dálnice D8 chráněnou krajinnou oblastí, mu stočlenná odborná komise antiekologickou cenu udělila.

"Náš postup znamenal pouze převzetí odpovědnosti za dřívější nedostatky ministerstva," uvedl v reakci pro ČTK. Jak Běle řekl, cenu si nezaslouží vzhledem k tomu, že o průchodu dálnice Českým středohořím rozhodl jeho úřad už v roce 1995 a 1996. "Od té doby se přibližně tři roky na ministerstvu nic nečinilo a také se, 'bohužel', neozvaly ani nevládní organizace, aby protestovaly," řekl Běle, který přišel na úřad až v roce 1999.

Nevydání výjimky o ochraně přírody a krajiny v listopadu 1998, kdy bylo o dálnici rozhodnuto, pokládá Běle za alibistický krok svých předchůdců.

Ministr Miloš Kužvart (ČSSD) potvrdil rozhodnutí svého náměstka letos v únoru. Povolení podmínil splněním třiceti podmínek ochrany přírody a krajinného rázu. Svůj postoj vysvětlil tím, že zájem vést dálnici touto lokalitou převážil nad zájmy ochrany přírody. Dálnice bude přes čtvrtou a třetí zónu ochrany přírody vedena po povrchu, přes druhou zónu povedou dva tunely a most. Projekt počítá s postavením dvou mostů nebo dvou ekoduktů, což jsou mosty pro živočichy. Se začátkem výstavby se počítá již v příštím roce, ekologové jí však chtějí stále bránit.

Soňa Remešová mal jpt


Kužvart: Nejdříve si přečtu zdůvodnění Ropáka, pak zareaguji
27.04.01 Zpravodajství ČTK dov ekl EMA

TŘINEC (okres Frýdek-Místek) 27. dubna (ČTK) - Ministr životního prostředí Miloš Kužvart se odmítl vyjádřit k udělení antiekologické ceny Ropák roku 2000. Stočlenná odborná komise ji dnes udělila jeho náměstkovi Josefu Bělemu za povolení výjimky ze zákona o ochraně přírody, kterou byl umožněn průchod dálnice D8 chráněnou krajinnou oblastí. Anketu o Ropáka roku pořádá ekologického sdružení Děti Země.

"Já si to nejdřív přečtu, jak je to zdůvodněné, a pak na to rád zareaguji," řekl novinářům Kužvart. Vítěz ankety Běle ale soudí, že si cenu nezaslouží, jelikož o průchodu dálnice Českým středohořím bylo rozhodnuto už v roce 1995 a 1996. Běle nastoupil na ministerstvo až v roce 1999.

Za ústupky při plánování trasy dálnice D8 a za zvolený způsob řešení kůrovcové kalamity na Šumavě se dostal do užšího výběru ankety i Kužvart. Mezi horkými kandidáty z 39 nominovaných na titul Ropák byli i ministr průmyslu Miroslav Grégr za to, že toleroval "nezodpovědné uvedení jaderné elektrárny Temelín do provozu", a ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit za prosazování výstavby ostravského distribučního centra u rezervace Kotvice.

Dalších 32 osobností bylo navrženo na titul Zelená perla, který je udělen autorovi největšího antiekologického výroku roku. Vítězem porota určila pracovníka Kriminalistického úřadu Policejního prezídia ČR Rudolfa Zemana za výrok: "Radikální ekologové jsou problémem vzhledem k tomu, že hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policistů".

Titul Ropák roku 1999 získal bývalý primátor Liberce Jiří Drda (ODS) za obstrukce při diskusích o vyhlášení Národního parku České Švýcarsko. Zelenou perlu obdržel bývalý přednosta Jindřichohradecka Lukáš Mikulecký. Elena Mazurová ktp mal


Ekologickou anticenu Ropák 2000 dostal Kužvartův náměstek Běle
27.04.01 Zpravodajství ČTK dbn ekl VTK

BRNO 27. dubna (ČTK) - Náměstek ministra životního prostředí Josef Běle získal antiekologickou cenu Ropák roku 2000. Stočlenná odborná komise mu ji udělila především za povolení výjimky ze zákona o ochraně přírody, kterou byl umožněn průchod dálnice D8 na strmém úbočí labského údolí v Chráněné krajinné oblasti České středohoří. ČTK to dnes řekl Miroslav Patrik z ekologického sdružení Děti Země, které anketu pořádá.

V anketě o Zelenou perlu roku 2000, která je udělovaná za největší antiekologický výrok, určila porota za vítěze pracovníka Kriminalistického úřadu Policejního prezídia ČR Rudolfa Zemana. Ocenila jej tak za výrok :"Radikální ekologové jsou problémem vzhledem k tomu, že hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policistů". pokr. vtk jpt

Podle Patrika bylo více důvodů, proč udělit ropáka Bělemu. Ochránci přírody mu dále například vytýkají, že povolil kácení stromů napadených kůrovcem v první zóně Národního parku Šumava. Celkově mu cenu dali za "naprostou nekompetentnost v řízení státní ochrany přírody a krajiny".

Na druhém místě v anketě Ropák roku 2000 skončil ministr průmyslu Miroslav Grégr za to, že toleroval "nezodpovědné uvedení jaderné elektrárny Temelín do provozu". Na třetím místě skončil ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit za prosazování výstavby ostravského distribučního centra v blízkosti rezervace Kotvice.

Ropák roku byl letos udělen již podeváté a Zelená perla popáté. Ceny mají podobu plaket.

Titul Ropák roku 1999 získal loni bývalý primátor Liberce Jiří Drda (ODS) za obstrukce při diskusích o vyhlášení Národního parku České Švýcarsko. Zelenou perlu získal minulý rok bývalý přednosta okresu Jindřichův Hradec Lukáš Mikulecký.


Ropákem roku je náměstek ministra
28.04.01 Moravskoslezský den PAVEL GEJDOŠ

Zelenou perlu i letos získal kriminalista

Antiekologické tituly Ropák a Zelená perla roku 2000 byly včera večer uděleny na slavnostním večeru v divadle Husa na provázku v Brně. Sto z celkového počtu 124 členů odborné komise udělilo již devátou ekologickou anticenu Ropák roku 2000 náměstku ministra životního prostředí Josefu Bělemu. "Důvodem bylo udělení výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny pro průchod dálnice D8 strmým úbočím labského údolí v CHKO České středohoří. Běle odmítl uznat, že dálnice by měla vést tunelem, aby nedošlo ke zničení evropsky unikátní kopcovité krajiny," uvedl Miroslav Patrik z hnutí Děti Země. Ochránci přírody Bělemu dále například vytýkají, že povolil kácení stromů napadených kůrovcem v první zóně Národního parku Šumava a vyčítají mu "naprostou nekompetentnost v řízení státní ochrany přírody a krajiny". Cenou mu měl být dort ve tvaru kopce s dálnicí, jelikož však do divadla nepřicestoval, ekologové jej snědli sami. Další cena v podobě plakety však poputuje na adresu vítěze, stejně jako k dalším oceněným. Na druhém místě v anketě Ropák roku 2000 se umístil ministr průmyslu Miroslav Grégr za "tolerování nezodpovědného uvedení jaderné elektrárny Temelín do provozu" a za podporu výstavby jaderné elektrárny Blahutovice na severu Moravy. Třetí skončil ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit, který prosazoval výstavbu distribučního centra v Ostravě v blízkosti rezervace Kotvice. O obou cenách rozhodovala 124členná odborná komise, ve které zasedl například ekolog Ivan Dejmal, sociolog Jan Keller, filozof Erazim Kohák či písničkáři Jaroslav Hutka a Pepa Nos. Na pátý ročník titulu Zelená perla, který je udělován autorovi největšího antiekologického výroku, bylo navrženo 32 osobností. Nakonec jej získal pracovník Kriminalistického úřadu Policejního prezídia ČR Rudolf Zeman za prohlášení "Radikální ekologové jsou problémem vzhledem k tomu, že hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policistů". Loni získal titul Ropák roku bývalý primátor Liberce Jiří Drda (ODS) za obstrukce při diskusích o vyhlášení Národního parku České Švýcarsko. Zelenou perlu roku 1999 vyřkl bývalý přednosta okresu Jindřichův Hradec Lukáš Mikulecký.


Ropák roku míří na Kužvartův úřad
28.04.01 Mladá fronta DNES jč

B r n o - Kozel zahradníkem. To je podle ekologů náměstek ministra životního prostředí Josef Běle. Místo aby přírodu chránil, jak to má v náplni práce, škodí jí. Soudí tak alespoň stočlenná komise, která mu včera udělila titul Ropák roku 2000. "Cílem ankety je upozornit na osobu, která se prosazováním nějaké stavby nebo záměru nejvíce zasloužila o poškozování životního prostředí," vysvětlil Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země. Spolu s Ropákem vyhlásili ekologové i vítěze ankety Zelená perla za antiekologický výrok roku. Běle dostal titul za povolení výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny pro průchod dálnice D8 přes Chráněnou krajinnou oblast České středohoří, za propagaci kácení stromů v I. zónách Národního parku Šumava a za naprostou nekompetentnost v řízení státní ochrany přírody a krajiny. Na druhém místě skončil v anketě Ropák roku 2000 ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr za tolerování zprovoznění Temelína, podporu výstavby nové jaderné elektrárny v severomoravských Blahutovicích a podporu vývozu elektřiny do ciziny. Třetí je ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit.

ZELENÁ PERLA (antiekologický výrok roku): "Radikální ekologové jsou problémem vzhledem k tomu, že hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policistů." Rudolf Zeman, Kriminalistický úřad policejního prezidia


Ropákem roku se stal náměstek Běle
28.04.01 Právo ke

BRNO - Antiekologickou cenu Ropák roku 2000 získal náměstek ministra životního prostředí Josef Běle. Obdržel ji za udělení výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny pro stavbu dálnice D8, která povede po strmém úbočí labského údolí v CHKO České středohoří, a dále za povolení ke kácení stromů v Národním parku Šumava.


Ropákem roku se stal Kužvartův náměstek Josef Běle
28.04.01 Lidové noviny paj

Anticena byla udělena za dálnici vedenou chráněnou krajinnou oblastí a kácení stromů

Tři vládní úředníci, z toho jeden náměstek ministra a dva členové Zemanova kabinetu, se umístili na čelných místech v žebříčku kandidátů na titul Ropák roku.

PRAHA - Náměstek životního prostředí Josef Běle se stal včera Ropákem roku 2000. Antiekologickou cenu, udělovanou každoročně ekologickou organizací Děti Země, získal podle rozhodnutí stočlenné odborné komise Běle zejména za povolení výjimky ze zákona o ochraně přírody, kterou byl umožněn průchod dálnice D8 Chráněnou krajinnou oblastí České středohoří. "Druhým důvodem, že ropáka vyhrál náměstek Běle, bylo, že povolil kácení stromů napadených kůrovcem v první ochranné zóně Národního parku Šumava," řekl LN Miroslav Patrik z Dětí Země. Další dvě místa v anketě Ropák roku obsadili ministři Miroslav Grégr a Petr Lachnit. Ministr průmyslu a obchodu Grégr se v očích ekologů provinil hlavně tím, že rozjel zkušební provoz jaderné elektrárny Temelín. "Ministr pro místní rozvoj Lachnit se umístil na třetím místě kvůli kontroverznímu územnímu plánu Beskyd," dodal Patrik Ekologové včera také udělovali cenu Zelená perla 2000, jejímž držitelem se stal autor největšího antiekologického výroku. Letos tuto cenu získal pracovník Kriminalistického úřadu Policejního prezidia ČR Rudolf Zeman. Komise jej ocenila za výrok: "Radikální ekologové jsou problémem vzhledem k tomu, že hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policistů."

Pořadí v ekologické anketě Ropák roku 2000:
1. Josef Běle, náměstek ministra ŽP
2. Miroslav Grégr, ministr průmyslu a obchodu
3. Petr Lachnit, ministr pro místní rozvoj
4. Ivan Žlábek, ředitel CHKO a Národního parku Šumava
5. Jiří Drda, poslanec ODS (loňský vítěz ankety Ropák roku)
6. Miloš Kužvart, ministr životního prostředí
7. Václav Brousek, poslanec ODS
8. Petr Masopust, konzultant firmy Bad Giess Hübler turistik
9. Milan Duda, vedoucí právního odboru plzeňského magistrátu, místopředseda občanského sdružení Dálnice
10. Steve Hammett, generální ředitel firmy Tesco
11. Josef Šíma, vedoucí referátu životního prostředí při Okresním úřadě České Budějovice
12. Jaroslav Foldyna, předseda okresního výboru ČSSD v Děčíně


Povolil loni dálnici a dostal Ropáka
28.04.01 Zemské noviny Foto čtk Otto Ballon Mierny

Dort pro Ropáka roku 2000 připadl podle sdružení Děti Země náměstkovi ministra životního prostředí Josefu Bělemu. Sdružení tak "ocenilo" výjimku ze zákona o ochraně přírody pro průchod dálnice D8 v povrchové variantě na strmém úbočí labského údolí v Chráněné krajinné oblasti České středohoří.


Náměstek povolil loni dálnici a dostal Ropáka
28.04.01 Zemské noviny rs

Brno - Antiekologickou cenu Ropák roku 2000 udělilo včera sdružení Děti Země náměstkovi ministra životního prostředí Josefu Bělemu. Podle ekologů se "vyznamenal" souhlasem k výstavbě dálnice D8 na úbočí labského údolí v Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Ekologičtí aktivisté vybrali Běleho z dvanácti kandidátů. Mezi adepty na titul byl také ministr životního prostředí Miloš Kužvart, kterému ekologové například vytýkají podporu kácení stromů v prvních zónách Národního parku Šumava. K vážným uchazečům o ocenění patřil také ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr za to, že toleruje uvedení Jaderné elektrárny Temelín do zkušebního provozu. V anketě o Zelenou perlu roku 2000, která je udělována za antiekologické výroky, vybrala porota jako vítěze Rudolfa Zemana, pracovníka kriminalistického úřadu policejního prezidia. První místo si vysloužil za slova: "Radikální ekologové jsou problémem vzhledem k tomu, že hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policistů."

Dort pro Ropáka roku 2000. Stal se jím náměstek ministra životního prostředí Josef Běle za povolení výjimky ze zákona o ochraně přírody pro průchod dálnice D8 v povrchové variantě na strmém úbočí labského údolí v Chráněné krajinné oblasti České středohoří.


OTÁZKA PRO
28.04.01 Haló noviny zr

JANA ZEMANA, vedoucího odborné skupiny KSČM pro životní prostředí:

* Co říkáte udělení severočeské ceny Ropák ministru životního prostředí M. Kužvartovi za udělení výjimky na dálnici D8 přes Chráněnou krajinnou oblast České středohoří?

Je to rána do vlastních řad. I když je výjimka v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny (alternativy nebyly připuštěny), je veřejným tajemstvím, že si ji na M. Kužvartovi vynutili politici-technokraté z Prahy i Ústí nad Labem, pohrdající platnými zákony. Kupodivu severočeského Ropáka neobdržel žádný z nich.


Ostravští politici "bodovali"
28.04.01 Svoboda eš

Děti Země vyhlásily Ropáky a Zelené perly roku 2000

BRNO/OSTRAVA . Devátý ročník ankety o nejhorší antiekologický čin a výrok uplynulého roku zná vítěze.

V Brně je včera vyhlásilo hnutí Děti Země. Ropákem roku se stal náměstek ministra životního prostředí Josef Běle, jenž prosadil výjimku pro vedení dálnice přes CHKO České středohoří. Zelenou perlu získal Rudolf Zeman z policejního prezídia, podle něhož "...radikální ekologové jsou problémem, neboť hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policistů..." V silné konkurenci se neztratily ani osobnosti se vztahem k našemu kraji. Druhý mezi Ropáky skončil ministr průmyslu Miroslav Grégr se záměrem postavit v Blahutovicích jadernou elektrárnu. Hned za ním se umístil ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit za podporu distribučnímu centru ve Studénce, kanálu Labe-Odra-Dunaj, těžbě uhlí v Beskydech a golfovým hřištím a lanovkám v tamní chráněné oblasti. Druhou a třetí Zelenou perlu vyslovil na téma automobilismu a odpůrci globalizace exministr dopravy Martin Říman. Ceny v podobě dortů byly rozděleny na slavnostním večeru. "Obvykle se ocenění nedostaví a dorty zkonzumujeme s našimi hosty," uvedl koordinátor ankety Miroslav Patrik. Před šesti lety tehdejší ministr Vladimír Dlouhý všechny překvapil, když využil momentální návštěvy Brna a cukrářský výrobek si odnesl. Ostatní ale nepřišli zkrátka. Zůstal jim totiž dort upečený pro Václava Klause.


Náměstek Běle dostal Ropáka
28.04.01 Rovnost TOMÁŠ HÁJEK

Ekologové jsou problémem, protože hesla, která propagují, jsou pravdivá, řekl kriminalista

BRNO. Josef Běle, náměstek ministra životního prostředí, se stal včera vítězem ankety Ropák roku 2000. Soutěž s tímto názvem o největší antiekologický čin vyhlásilo ekologické sdružení Děti Země.

Vítězství a tedy i plaketu a dort mu stočlenná odborná komise udělila za povolení výjimky ze zákona o ochraně přírody, kterou byl umožněn průchod dálnice D8 přes Chráněnou krajinnou oblast České středohoří. A také za propagaci kácení stromů v první a druhé zóně Národního parku Šumava. Plaketa mu bude zaslána poštou a dort, vzhledem k tomu, že si jej Běle osobně nepřevzal, snědli účastníci oficiálního vyhlášení výsledků, které se uskutečnilo v Divadle Husa na provázku. Náměstek Běle nepřipouští, že v rozhodování o vedení dálnice D8 pochybil. "Náš postup znamenal pouze převzetí odpovědnosti za dřívější nedostatky ministerstva," uvedl včera. Řekl, že cenu si nezaslouží vzhledem k tomu, že o průchodu dálnice rozhodl jeho úřad už v roce 1996. "Od té doby se na ministerstvu nic nedělo a také se neozvaly ani nevládní organizace," prohlásil Běle, který přišel na úřad až v roce 1999. "Navíc jsme uspořádali anketu o Zelenou perlu roku 2000, kterou porota uděluje za největší antiekologický výrok. Letos zvítězil pracovník Kriminalistického úřadu Policejního prezidia ČR Rudolf Zeman," uvedl Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země. Byl oceněn za výrok: "Radikální ekologové jsou problémem vzhledem k tomu, že hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policistů."

Na druhém místě v anketě Ropák roku skončil letos ministr průmyslu Miroslav Grégr. "Cenu získal proto, že toleroval nezodpovědné uvedení Jaderné elektrárny Temelín do provozu. Navíc podporuje výstavbu jaderné elektrárny Blahutovice," doplnil Patrik s tím, že Grégr také podporoval vývoz elektrické energie do ciziny. Na třetím místě skončil ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit za prosazování výstavby ostravského distribučního centra v blízkosti rezervace Kotvice.


Ekologickou anticenu Ropák dostal Běle
28.04.01 Českobudějovické listy

ANKETA/Kužvartův náměstek se zasloužil o průchod dálnice CHKO České středohoří.

Brno - Náměstek ministra životního prostředí Josef Běle získal antiekologickou cenu Ropák roku 2000. Stočlenná odborná komise mu ji udělila především za povolení výjimky ze zákona o ochraně přírody, kterou byl umožněn průchod dálnice D8 na strmém úbočí labského údolí v Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Včera to řekl Miroslav Patrik z ekologického sdružení Děti Země, které anketu pořádá.

V anketě o Zelenou perlu roku 2000, která je udělována za největší antiekologický výrok, určila porota za vítěze pracovníka Kriminalistického úřadu Policejního prezidia ČR Rudolfa Zemana. Ocenila jej tak za výrok: "Radikální ekologové jsou problémem vzhledem k tomu, že hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policistů".


EXPRES
28.04.01 Blesk

* Ropákem náměstek

BRNO (op) - Stočlenná nezávislá komise udělila titul Ropák roku 2000 náměstkovi ministra životního prostředí Josefu Bělemu. Vysloužil si ho za naprostou nekompetentnost v řízení státní ochrany přírody.


Pro přírodu se všemi, či pro všechno s jedněmi?
28.04.01 Svoboda Pavel Pečínka

Proslavil Ropáka Svěrákův stejnojmenný film? Nebo každoroční ekologická "anticena" aktivisty Miroslava Patrika? A proslavil Ropák Patrika tak, až se stal předlohou pro Patrika Plachého, jenž ve slaboduchém Duchu českém utvrzuje televizního diváka v zažitých představách o potrhlých ekonadšencích? Ať je to jak chce, devátý ročník Ropáka napovídá, že nešlo o krátkodobou recesi, ale o vytrvalou kampaň, představující veřejnosti oponenty ekologické obce. Všimněme si oněch "soupeřů", kterými jsou letos tři ministři ČSSD, a "ekologické obce". Tu v komisi navrhovatelů Ropáka léta představovala politicky pestrá společnost - např. senátorka ODA Seitlová, lidovec Ambrozek, členové ČSSD Kohák a Buzková, Čestmír Hofhanzl za Stranu konzervativní smlouvy nebo Pepa Nos, který zpíval pro Cibulkův Pravý blok. Jsme tak svědky už dvanáctý rok trvající "počáteční fáze" ekologických hnutí - zaměřují se jen na jedinou otázku. Mohou se tak obracet na spojence ve všech částech politického spektra. To je posiluje. Ona "jednorozměrnost" je zároveň oslabuje, protože tak nejsou atraktivní pro širší vrstvy, které ekologii nemají na prvním místě. Zapracování dalších položek do zeleného jídelníčku, jak ukazují západní zelení, je tedy nezbytné. V tom okamžiku však propuknou spory mezi apolitickými, levicovými, postmoderně zmatenými i v Česku početnými pravicovými ekology o sociální i ekonomické části programu. Hnutí se roztříští a řada rozmanitých spojenců zvenčí odpadne. Dilema, jestli se všemi nebo jen s jedněmi, proto naši zelení odsouvají.


ANTIEKOLOGICKOU CENU ROPÁK ROKU 2000
28.04.01 Ústecký deník

získal náměstek ministra životního prostředí Josef Běle. Stočlenná odborná komise mu ji udělila především za povolení výjimky ze zákona o ochraně přírody, kterou byl umožněn průchod dálnice D8 na strmém úbočí labského údolí v Chráněné krajinné oblasti České středohoří, řekl včera Miroslav Patrik z ekologického sdružení Děti Země, které anketu pořádá. Na druhém místě skončil ministr průmyslu Miroslav Grégr za to, že toleroval "nezodpovědné uvedení jaderné elektrárny Temelín do provozu". Na třetím místě je ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit za prosazování výstavby ostravského distribučního centra v blízkosti rezervace Kotvice.


Anticenu Ropák dostal Kužvartův náměstek Běle
28.04.01 Hradecké noviny

EKOLOGIE / Perla mezi výroky zazněla z úst pracovníka Kriminalistického úřadu.

Brno - Náměstek ministra životního prostředí Josef Běle získal antiekologickou cenu Ropák roku 2000. Stočlenná odborná komise mu ji udělila především za povolení výjimky ze zákona o ochraně přírody, kterou byl umožněn průchod dálnice D8 na strmém úbočí labského údolí v Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Včera to řekl Miroslav Patrik z ekologického sdružení Děti Země. V anketě o Zelenou perlu roku 2000, která je udělovaná za největší antiekologický výrok, určila porota za vítěze pracovníka Kriminalistického úřadu Policejního prezídia ČR Rudolfa Zemana. Ocenila jej tak za výrok: "Radikální ekologové jsou problémem vzhledem k tomu, že hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policistů".


KRÁTCE
28.04.01 Plzeňský deník

NÁMĚSTEK ministra životního prostředí Josef Běle získal antiekologickou cenu Ropák roku 2000. Stočlenná odborná komise mu ji udělila především za povolení výjimky ze zákona o ochraně přírody, kterou byl umožněn průchod dálnice D8 na strmém úbočí labského údolí v Chráněné krajinné oblasti České středohoří.


Poslanci Brousek, Emmerová a úředník Duda byli nominováni na Ropáka 2000
28.04.01 Plzeňský deník ZUZANA VOLAŘÍKOVÁ

EKOLOGIE/ Plzeňští finalisté do včerejšího boje o prvenství nakonec nezasáhli

PLZEŇ - Nedobrovolnými bojovníky o získání titulu Ropák 2000 či Zelená perla roku 2000 udělovanou tradičně ekologickým sdužením Děti Země se stali i plzeňští poslanci Václav Brousek, Milada Emmerová a vedoucí právního odboru Magistrátu města Plzně a místopředseda občanského sdružení Dálnice Milan Duda. Nakonec ani jeden z nich do bojů o prvenství nezasáhl, ale že Václav Brousek obsadil sedmou příčku. Získal ji jako předkladatel návrhu o dálničním obchvatu Plzně, jehož schválení podle ekologů představuje nebezpečný precedens, kdy se jedna problémová stavba prosazuje zákonem bez ohledu na již existující právní nástroje. Milan Duda si za zpracování výše zmíněného návrhu odnesl z Ropáka místo deváté. Václav Brousek se však stejně jako Milada Emmerová dostal i mezi finalisty pro získání Zelené perly roku 2000 udělované za antiekologický výrok. Václav Brousek byl nominován za prohlášení: "Chybějící obchvat přerušuje spojnici Prahy se západní částí Evropy a vážně tak narušuje image celé republiky v Evropě." Milada Emmerová zase "potěšila" ekology výrokem: "Vyšším ekologickým rizikem pro člověka a okolní přírodu je nestavění dálnic, silnic a obchvatů než jejich existence a působení na okolní ovzduší a všechny živé organismy." Ropákem 2000 se nakonec stal náměstek ministra životního prostředí Josef Běle za povolení výjimky, kterou byl umožněn průchod dálnice D5 chráněnou oblastí České středohoří. V anketě Zelená perla zvítězil výrok Rudolfa Zemana z Policejního prezidia ČR, a to: "Radikální ekologové jsou problémem vzhledem k tomu, že hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policistů."


ROPÁKEM JE ÚŘEDNÍK
30.04.01 Euro ČESTMÍR KLOS

Tři ministři ani dva poslanci nedostali ve finále "šanci"

Ekologická anketa

POKUSU O NEZÁVAZNOU HŘÍČKU s převracením hodnot se Ropák vyhnul už v prvním ročníku 1992. Negativně otočená anketa totiž rok co rok neúprosně vystihuje původce nejkontroverznějších rozhodnutí vůči životnímu prostředí a přírodě. Nic nevadí, že se ti původci přitom chovají velice skrytě jako právě letošní laureát - žádnému profesionálnímu fotografu nestály jeho kroky za zmáčknutí spouště. Přesto vstoupí do dějin: po letech vyhrocených sporů vpustil náměstek Josef Běle například dálnici do chráněného Českého středohoří. Mnozí mu mají za zlé, že při tom postupoval podle politické objednávky a nenechal v zájmu přírody řádně posoudit kompromisní variantu s dlouhým tunelem.

Občanská tykadla. Náměty na Ropáky podávají občané. Nezávisle na sobě, a tak si někdy návrhy mohou i protiřečit. Záleží na stopětadvacetičlenné porotě, jakým shromážděným důvodům popřeje sluchu. Vedle ekologů jsou v ní i různorodé osobnosti veřejného života, například Jaroslav Hutka, Pepa Nos, Ivan Gabal, Erazim Kohák, Petr Pithart, Petra Buzková či Petr Oslzlý. Porotci si už nemohou žádného kandidáta připsat, hlasují o těch, které pořadatelům z Dětí Země zaslali nebo přinesli lidé. Nejvíc si od občanů schytávají ministři, často i podnikatelé přicházející s kontroverzními investicemi. Ale v prvním kole se nesčítají hlasy, shromažďují se tipy, a tak přestože hlas lidu se podle organizátorů letos nejčastěji dotýkal činnosti ministra Kužvarta, v hodnocení porotců zůstal ministr daleko v poli poražených za svým náměstkem Bělem.

Politizující úředník. Jestliže rozbuškou nesympatií u ekologicky smýšlející veřejnosti k náměstku Bělemu byla výjimka ze zákona na ochranu přírody a krajiny kvůli zmíněné dálnici, pak trvale působící náloží byla jeho politická poplatnost, která "preferuje úzké stranické zájmy namísto veřejných zájmů ochrany přírody". Ministr je politikem, od úředníka na vedoucí pozici se očekává především odbornost. Veřejné mínění se naopak shodlo v názoru na Běleho nekompetentnost v řízení státní ochrany přírody a krajiny. O tom by měl popřemýšlet i ministr Miloš Kužvart, který zůstal o pět míst v závěsu za svým náměstkem. I jemu však je vyčítán liknavý postoj k lobbistickým a stranickým zájmům a podvolování se tlaku jiných ministrů. Shodný vroubek u veřejnosti oba mají i za kácení v prvních zónách Národního parku Šumava. Ministr Miroslav Grégr zůstává korunním princem Ropáka, když předloni ho dokonce získal. Zastává-li politiku neohlížení se na ekologické zájmy, nemůže být překvapen. Občané se soustředili na Grégrovy evergreeny: na vývoz elektřiny do zahraničí, na zbytečné harašení atomem v Blahutovicích a samozřejmě na Temelín. Poprvé se v anketě objevil ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit. Svou nově nabytou ministerskou autoritou podpořil podezřelou investiční aktivitu - výstavbu skladové zóny na hranici přírodní památky Kotvice. A postavil se za územní plán Beskyd, v němž jsou zakotveny všechny "výdobytky socialismu". Mohutná těžba uhlí pod Frenštátem, kanál Dunaj-Odra-Labe a atomová elektrárna Blahutovice.

Anketa v číslech. Tipů na Ropáka zaslali lidé 39 (loni 83) a vystřihli 32 výroků (loni 79). Z poroty o 124 členech v extrémně krátkém čase od shromáždění tipů hlasovala rovná stovka. Z kritizovaných témat dominovala doprava (loni ochrana přírody). V "antizelených" aktivitách dominovali ministři natolik, že ve veřejném mínění zastínili zákonodárce s jejich nelítostnými škrty v zákonech. A tak nejčastější účastník ankety, poslanec Jiří Drda, byl po loňském prvenství letos až pátý. U ekologicky problematických investic lze vysledovat posun od kritiky podnikatelů, jimž je tolerována určitá dravost, ke kritice úředníků a ministrů, kteří je pod politickými a lobbistickými tlaky povolují.

Zelená perla 2000:
"RADIKÁLNÍ EKOLOGOVÉ jsou problémem vzhledem k tomu, že hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policistů." Rudolf Zeman, pracovník Kriminalistického úřadu Policejního prezidia ČR (ze sborníku přednášek z mezinárodního sympozia Role policie v boji proti rasismu a xenofobii, který v roce 2000 pro MV ČR vydalo nakladatelství Aleš Skřivan ml.)

Ropák 2000:
1. Josef Běle, náměstek ministra životního prostředí 250 bodů
2. Miroslav Grégr, ministr průmyslu a obchodu 192 bodů
3. Petr Lachnit, ministr pro místní rozvoj 151 bodů

Držitelé titulu Ropák:
1992 Július Binder (tehdy ředitel Vodohospodářské výstavby Bratislava)
1993 Václav Klaus (tehdy předseda vlády ČR),
Vladimír Dlouhý (tehdy ministr průmyslu a obchodu)
1994 František Benda (tehdy ministr životního prostředí)
1995 František Malý (tehdy přednosta OkÚ v Berouně)
1996 Josef Kupec (ředitel a jednatel INVESTprojektu)
1997 Stanislav Novotný (tehdy ředitel Povodí Moravy)
1998 Miroslav Grégr (ministr průmyslu a obchodu)
1999 Jiří Drda (poslanec Parlamentu ČR)
2000 Josef Běle


Jednoho dne žádná příroda nebude
30.04.01 Brněnský a jihomoravský den BOLESLAV NAVRÁTIL

Každoroční antiekologickou cenu Ropák roku za rok 2000 získal náměstek ministra pro životní prostředí Josef Běle. Udělila mu ji stočlenná skupina ochránců přírody za výjimku ze zákona, aby mohla vést dálnice D8 skrze Chráněnou krajinnou oblast České středohoří. Jenže právě tady dvojnásobně platí, že když se lidé naštvou na pánaboha, natlučou kostelníkovi. Česká vláda totiž dělá to, co ostatní svět, snaží se zvýšit růst hrubého domácího produktu na co nejvyšší míru. Narok to má být až o pět procent ve srovnání s letoškem. Česká ekonomika musí prosperovat stůj co stůj, třeba na úkor budoucích generací. Česko je totiž nejzřetelnějším příkladem toho, jak se příroda rozměňuje za ekonomický růst. Jsme země, která je rájem zahraničních investorů - a kam oko dohlédne, všude se staví na zelené louce. Vezměme třebas firmu Siemens v Hranicích na Moravě, která zabrala desítky hektarů kvalitní hanácké půdy. Je to daň za světový trend ostře rostoucí industrializace, honba za úspěchem za každou cenu. Za dvě tři století žádná tzv. nedotčená příroda na planetě nebude. K takovému tvrzení stačí porovnat rychlost změn v minulosti a nyní. Už nejde o katastrofickou vizi, ale o fakt. Týká se to celého lidstva a nějaká ropákovitá anticena pro náměstka Běleho nic nezachrání, kostelníci nemají žádný vliv.


SEDM DNÍ MINULÝCH A SEDM DNÍ PŘÍŠTÍCH
30.04.01 Rovnost pp

Titul Ropáka roku udělili v pátek ekologové ze sdružení Děti Země Josefu Bělemu . Tento náměstek ministra životního prostředí dostal anticenu za umožnění průchodu dálnice D8 přes Chráněnou krajinnou oblast České středohoří a za propagaci kácení v některých zónách Národního parku Šumava.


Ministr Lachnit se brání: Vytýkají mi něco, co jsem neudělal
02.05.01 Moravskoslezský den ALEŠ HONUS, JOSEF GABZDYL

Podle ekologů šéf ministerstva veřejně lže

Ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit, jediný člen vlády žijící v Ostravě, si vedl velice úspěšně v antiekologické soutěži Ropák roku 2000, která má za cíl vybrat lidi, kteří nejvíce uškodili životnímu prostředí. Lachnit v této soutěži obsadil třetí místo. Stočlenná odborná komise o jeho umístění rozhodla z několika důvodů, především ale kvůli prosazování výstavby Distribučního centra Ostravsko na hranici Chráněné krajinné oblasti Poodří. Ministr však v pondělí prohlásil, že anticena mu byla udělena zcela neprávem. "Je to doklad toho, jak jde v České republice cokoliv zfalšovat, protože já jsem žádný takový návrh nepředkládal. Nechápu, jak může někdo komukoliv vytýkat něco, co neudělal," řekl Lachnit. S tím ale Děti Země nesouhlasí. "Nejenom že projekt prosazoval. On dokonce předložil návrh usnesení o poskytnutí státní záruky investorovi," řekl zástupce Dětí Země v Ostravě Vlastimil Karlík. Potvrdila to také šéfka CHKO Poodří Vladislava Hamplová, která vlastní příslušné písemné doklady. "Pan ministr velmi diplomaticky kličkuje. Já trvám na tom, že návrh na výstavbu v lokalitě Nová Horka vycházel přesně z ministerstva pro místní rozvoj a podepsal ho ministr Lachnit. Navíc máme signály, že do vlády má jít opětovný návrh, který s obřím překladištěm ve stejné lokalitě počítá," řekla Hamplová. Jak jsme již dříve informovali, Lachnit loni prosazoval výstavbu obřího překladiště blízko nejcennější části Chráněné krajinné oblasti Poodří. Také vládě navrhoval státní záruku na několikamiliardovou půjčku pro společnost Distribuční centrum Ostravsko, jehož členem byl i Roman Grolig, na kterého podal Státní fond životního prostředí kvůli neplacení závazků trestní oznámení. Až na mediální nátlak ze společnosti vystoupil, přesto právě on je majitelem pozemků, na kterých by překladiště mělo stát. Před několika lety v lokalitě Nová Horka koupil mnoho hektarů nejlepší zemědělské půdy, jež nyní nabídl k zastavění. "Petr Lachnit musel na odbornou porotu, která ropáka vybírá, velmi zapůsobit. Nebývá zvykem, aby někdo, kdo se v anketě objeví poprvé, dosáhl na tak vysokou příčku," uvedl Karlík. I když se ministr Lachnit od podpory projektu v pondělí distancoval, alespoň přiznal, že proti němu nic nemá. "Já nemůžu pochopit, proč se otáčet zády k projektu, který přinese velké množství pracovních míst, a proč se argumentuje, že lokalita je v blízkosti chráněné krajinné oblasti, nikoliv uvnitř ní," řekl Lachnit. Ceny v kategorii Ropák roku byly letos vyhlášeny už podruhé. Druhé místo letos obsadil ministr průmyslu Miroslav Grégr za uvedení Temelína do provozu a za podporu výstavby jaderné elektrárny Blahutovice. Ropákem roku 2000 se pak stal náměstek ministra životního prostředí Josef Běle, a to za umožnění průchodu dálnice D 8 přes České středohoří.


Titul Ropáka Drda neobhájil, letos skončil až pátý
02.05.01 Liberecký den LIBOR TAMPIER

LIBEREC - Bývalý liberecký primátor a současný poslanec Parlamentu ČR Ing. Jiří Drda stále dráždí ekologické aktivisty. Vítězství v anketě Ropák roku se mu sice letos nepodařilo získat, ale ani celkové páté místo není špatné. Zdůvodnění? "Za výrazný podíl na zásadní změně nového zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, který po úpravách skupiny poslanců vedených Drdou ztratil většinu environmentálně progresivních prvků," píší Děti Země ve své tiskové zprávě. Jiří Drda se též umístil hned dvakrát v první dvacítce antiekologických výroků Zelená perla roku s komentáři k návrhu zákona o hodnocení vlivu na životní prostředí. Dvanáctou příčku obsadil s výrokem: "Zákon si osvojuje právo rozhodovat o investičních záměrech, koncepcích, plánech a programech pouze z jediného hlediska, a to ochrany životního prostředí." Patnácté místo mu pak vynesla věta: "Rozsah posuzování koncepcí je tak rozsáhlý, že se týká prakticky všeho, co projednává a schvaluje vláda a krajské rady, a mohl by tak ochromit ekonomiku a rozvoj státu." Poslance Drdu ovšem ústup z loňské první příčky nemrzí (nebo to alespoň nepřiznává), neboť o anketě nemá valné mínění. "Je to názor skupiny úzce zaměřených lidí a navíc je tam podle mého názoru hodně prostoru k jakékoliv manipulaci," tvrdí politik. "Navíc na loňské vítězství nemám ani žádnou památku, žádnou cenu mi nikdo nepředal. Kdyby za to byla alespoň nějaká soška," dodává s trochou lítosti. Děti Země ho prý ani nepozvaly a dort snědly samy.


Lachnita anketa překvapila
02.05.01 Mladá fronta DNES Ze severní Moravy a Slezska bad

O s t r a v a - Ministr pro regionální rozvoj Petr Lachnit, který se umístil na třetím místě ankety Ropák roku, tvrdí, že si "ocenění" nezaslouží. "Děti Země vyhlašují v této anketě i třetí místo?" divil se ministr, když se dozvěděl o svém zařazení hned za ministra průmyslu Miroslava Grégra a vítězného náměstka ministra životního prostředí Josefa Běleho. Ministr Lachnit, byl na Ropáka roku, jehož za antiekologický čin udělují již podeváté Děti Země, nominován za prosazování výstavby distribučního centra na okraji Chráněné krajinné oblasti Poodří. Dalším důvodem nominace byla ministrova podpora územního plánu vyššího územního celku Beskydy. Ten obsahuje například rezervy území pro jadernou elektrárnu Blahutovice, těžební závod Frenštát pod Radhoštěm či vodní nádrž Spálov. "Je to jen další doklad toho, co všechno lze v této zemi zfalšovat. Vůbec nechápu, proč mi Děti Země třetí místo v anketě přidělily," řekl Lachnit. Uvedl, že prosazoval pro stavbu distribučního centra ekologickou variantu. Ministr odmítl také svoji zodpovědnost za vyšší územní celek Beskydy. "Pokud by ti pánové z Dětí Země měli ponětí o přípravě územního plánu, věděli by, že rezervy například pro jadernou elektrárnu Blahutovice prosazuje ministerstvo průmyslu a já s tím nemůžu nic dělat," řekl Lachnit. Vlastimil Karlík z ostravských Dětí Země řekl, že ministr se vymlouvá. "Byl to ministr Lachnit, kdo ve vládě prosazoval návrh na poskytnutí záruky pro výstavbu distribučního centra," řekl Karlík. Uvedl, že ani ministrovy argumenty o zodpovědnosti při přípravě územního plánu nejsou přesné. "Nyní již za plán zodpovídají kraje, ale loni to byla kompetence ministerstva pro místní rozvoj." Vítěz ankety Josef Běle získal Ropáka roku za průchod dálnice D8 Českým středohořím, ministr Grégr byl nominován kvůli uvedení Temelínu do provozu. Organizátoři Ropáka nepředpokládají, že si někdo přijde pro cenu, kterou je dort. "Zatím dort vždy snědli účastníci slavnostního vyhlášení," řekl Karlík.


Děti Země velice potěšilo, že se v anketě Ropák roku trefily
02.05.01 Právo Severní Morava a Slezsko fi, tn

Členové ekologického sdružení Děti Země z Ostravského kraje si v prohlášení ze soboty pochvalují dobré umístění svých kandidátů.

"Ministr průmyslu Miroslav Grégr a ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit, navržení na Ropáka roku 2000 za Ostravský kraj, si ve finále vedli velmi úspěšně. Nováček soutěže Lachnit obsadil třetí místo. Veterán Grégr, navržený kromě Ostravského kraje i v českobudějovickém - za podporu Temelína - druhé. Jen pro připomenutí, vítězem se stal náměstek ministra životního prostředí Josef Běle," sdělil Právu mluvčí DZ Ostravského kraje Vlastimil Karlík. Podle něj Lachnit musel na odbornou porotu, která ropáka vybírá, velmi zapůsobit. "Nebývá zvykem, aby někdo, kdo se v anketě objeví poprvé, dosáhl na tak vysokou příčku," komentuje výsledky Karlík. Lachnit byl navržen za prosazování výstavby Distribučního centra Ostravsko na hranici CHKO Poodří a za prosazování územního plánu VÚC Beskydy, obsahujícího mimo jiné územní rezervu pro Jadernou elektrárnu Blahutovice u Nového Jičína, těžební závod Frenštát pod Radhoštěm, vodní nádrž Spálov v Poodří, řadu nových lanovek a golfových hřišť v CHKO Beskydy. "Grégr se v předchozích třech letech stal jednou v roce 1998 Ropákem roku a dvakrát obsadil druhé místo. Letos byl navržen mimo jiné za podporu výstavby jaderné elektrárny Blahutovice a za podporu vývozu elektrické energie do zahraničí," dodal Karlík. Ministr Lachnit se ke svému umístění v anketě vyjádřil v pondělí na tiskové konferenci v Ostravě. "Je to doklad toho, jak se dá všechno zfalšovat. Já jsem nikdy nepředkládal projekt na distribuční centrum. Spíše se zamýšlím nad tím, jak může někdo někomu něco vytýkat, co neudělal," uvedl Lachnit. Další otázky, které se mu prý honí hlavou, jsou, kdo a proč takové ankety organizuje. "Dostávám i dotazy od ekologů z Anglie, kteří nikdy v ČR určitě nebyli. A kde je Ostravsko, asi ani netuší," dodal Lachnit.


Lachnit kandidoval na Ropáka
02.05.01 Region - Týdeník Ostrava

Ekologové ze sdružení Děti země udělovali minulý pátek antiekologickou cenu Ropák roku 2000. Mezi nominovanými jsme měli žhavé želízko v ohni, Petra Lachnita, který si nominaci vysloužil za prosazování výstavby Distribučního centra Ostrava v rezervaci Kotvice. Je pozitivní, že na něj Děti Země nezapomněly.


PATŘÍ ROPÁK NOVINÁŘŮM?
10.05.01 Reflex TOMÁŠ FEŘTEK

V posledním dubnovém týdnu proběhl malý a nenápadný mediální test. Dvacátého třetího dubna byly uděleny Ceny časopisu Nika za pozitivní ekologický čin a o čtyři dny později byl vyhlášen Ropák roku - dnes už docela populární ekologická anticena. Přestože tiskové zprávy o obou akcích dostaly všechny redakce, do hlavního zpravodajství se dostali pouze ropáci. Kladní hrdinové mediální scénu nezaujali.

Titul ropák roku 2000 udělovala ekologická organizace Děti Země letos podeváté. Obdržel ji Josef Běle, náměstek ministra životního prostředí, za povolení průchodu dálnice D8 Českým středohořím. Na otázky novinářů, co si o udělení ceny myslí, řekl, že osobní odpovědnost necítí, protože toto rozhodnutí vyplývalo z kroků ministerstva, které se odehrály již před jeho nástupem. Sošku vydry za pozitivní ekologický čin uděloval časopis Nika popáté. Cenu Josefa Velka tentokrát dostala brněnská rodina Ferencových za ochranu migrujících obojživelníků. Cenu pro profesionály převzal vedoucí správy CHKO Broumovsko Jan Piňos za dlouhodobý a systémový projekt oživení krajiny. Cenu Niky pro organizace dostala Rosa - jihočeská společnost pro ochranu přírody za osvětu a publicistiku. Nikoho z oceněných se novináři neptali na nic. Žáby, venkov a osvěta - co s tím dneska v novinách?! Není to zvláštní? Opravdu nás zajímá o tolik víc jedno problematické rozhodnutí státního úředníka než mnohaletá, trpělivá, a hlavně zcela konkrétní výsledky přinášející práce lidí v regionech? Když už negativní zpráva lépe přitáhne pozornost, nedaly se ty dvě ceny mediálně alespoň spojit? Výsledný obraz by byl pravdivější. Nenadbíhal by obecně sdílené představě, že ti "ekologové" pořád jen někoho kritizují. Nebo lze otázku úplně otočit. Má vůbec udělování takových cen smysl? Obě byly míněny především jako vějička pro média, která jinak vytlačují podobná témata na okraj. Výsledkem je, že z Ropáka se stalo negativní razítko, které jednou ročně někomu přitiskneme na čelo. Čím významnější osoba, tím snadněji se s ní vypořádá a bagatelizuje ji. Že by udělení ceny vedlo k nějaké hlubší analýze problému, se říct nedá. A o pozitivní ocenění se nezajímá už vůbec nikdo. Přitom nominace docela přesně mapují pozitivní i negativní činy a výroky uplynulých dvanácti měsíců. Kuriozitou je ministr životního prostředí Miloš Kužvart, který se ocitl v nominaci na obě ceny. Ropákem se měl stát za liknavý postoj vůči lobbistickým a stranickým zájmům kolegů ministrů a ctnostnou vydrou za to, že se alespoň snaží zabránit těm nejhorším věcem, které plánují jeho kolegové ministři. Tahle drobná pikantérie ukazuje, jak je podobné oceňování relativní a nikdy se nedá brát smrtelně vážně. Skoro to vypadá, jako by si vyhlašovatelé obou cen zasloužili kritiku. Ale tak to není. Jestli by totiž někomu patřil příští Ropák za rok 2001, tak novinářské obci. A zdůvodnění nominace by mohlo znít dejme tomu: za neprofesionální, negativistické, nepoučené a kampaňovité informování o záležitostech ochrany životního prostředí, za nadbíhání vkusu čtenářů a rezignaci na skutečný smysl novinářské práce. Aby bylo jasno, nijak se z téhle kolektivní nominace nevylučuji. Ale asi není třeba mít obavy. Takovou cenu soudný vyhlašovatel nenavrhne. To by už o něm pak nenapsal opravdu nikdo.


V případě Ropáka roku ekologové "střelili kozla"
17.05.01 Haló noviny KAREL ŠLAPOTA

OSTRAVA - Hanlivý přídomek Ropák roku, který letos opět ekologisté rozdávali nalevo napravo, podle nich zase přísluší těm, kteří údajně nejvíce ublížili životnímu prostředí. A tak náměstek ministra životního prostředí Josef Běla má ropákem být za to, že "umožnil" průchod dálnice D 8 přes České středohoří, druhou příčku si vysloužil ministr Miroslav Grégr za uvedení elektrárny v Temelíně do provozu a také za to, že podporuje výstavbu další jaderné elektrárny v prostoru Blahutovic na Novojičínsku. Třetí příčku si podle nich vysloužil ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit za to, že podporuje výstavbu překladiště v sousedství Chráněné krajinné oblasti Poodří. Stočlenná porota ekologistů ráda zdůrazňuje svou odbornost. Pochybnosti o tom však lze mít už jen proto, že ekologisté jsou známi tím, že většinou postrádají ochotu usednout za jeden stůl s národohospodáři i projektanty důležitých průmyslových děl a věcné problémy rozebírat. V případě Lachnita jde o to, že měl údajně navrhnout výstavbu tzv. Distribučního centra, které by se v budoucnu mělo stát významnou součástí velké průmyslové zóny okolo letiště v Mošnově, jíž je přikládán velký význam také v sousedních evropských zemích. Projekt souvisí s výstavbou VI. transevropského dopravního koridoru. V projektu se počítá nejen se železnicí, ale také s dálnicí D47, s využitím letecké dopravy a v dlouhodobém výhledu má být součástí těchto transevropských dopravních tepen také vodní doprava. Napojení severní Moravy na evropské transkontinentální cesty patří k prioritám rozvoje regionu. To ekologisté, podobně jako v případě Temelína, jaksi nemohou strávit. Ministr Lachnit Haló novinám na otázku, zda výstavbu Distribučního centra v sousedství ChKO Poodří považuje za skutečnou hrozbu pro životní prostředí, odpověděl: "Rozhodně ne. Zákon navíc nezná pojem `bezprostřední blízkost´. Ta buď je, nebo není. V tomto případě ale nejde o poškození ChKO Poodří, ale o rozvoj `zhruba stejně vzdáleného či blízkého´ letiště Mošnov a jeho okolí. To by se tak mohlo stát důstojnou bránou do znovu se rozvíjejícího Moravskoslezského kraje s novými pracovními místy a ekonomickým rozvojem celého regionu, včetně podpory ekologie ChKO Poodří." Jiného mínění je však ředitelka ChKO Poodří Vladislava Hamplová. "Trvám na tom, že návrh na výstavbu v lokalitě Nová Horka vycházel přesně z ministerstva pro místní rozvoj a podepsal ho ministr Lachnit. Navíc máme signály, že do vlády má jít opětovný návrh, který s obřím překladištěm ve stejné lokalitě počítá," tvrdí Hamplová. Ta velmi často stojí v čele brojení také proti možné výstavbě průplavu Odra - Dunaj. Nechává se slyšet v médiích, že i tato stavba má katastrofálně poškodit chráněnou krajinnou oblast, což podle předního českého odborníka na otázku výstavby vodních cest Jaroslava Kubece není pravda. "Výpady paní ředitelky snad raději ani nebudu komentovat. Ministerstvo pro místní rozvoj projekt (výstavby průplavu - pozn. red.) pochopitelně podporuje a hlásí se k němu, i když o jeho lokalizaci nerozhodlo. Jednáme tedy i s ministerstvem životního prostředí o případné realizaci tohoto projektu na jiných státních pozemcích, což nemáme nikým přikázáno, ale je to naše dobrá vůle," vyjádřil se pro Haló noviny Lachnit. Letošní udílení přídomku Ropák roku se podobá příslovečnému "střelení kozla". Ekologisté je přisoudili osobnostem, které mají výrazný podíl na projektech důležitých pro další ekonomický rozvoj České republiky.


Farizejstvím lze nazvat současné mediální divení ministra životního prostředí...
18.05.01 Lidové noviny Vladimír Just

Miloše Kužvarta a ředitele Ivana Žlábka nad mezinárodní kritikou praktik šumavského národního parku. Ta kritika právě dnes, v jubilejním desátém roce existence parku, sílí nejen doma (viz výsledky letošního Ropáka, v němž "Šumavané" Běle, Žlábek, Kužvart či Zatloukal bodovali v prvé desítce), ale i ve světě.

Loni byl na fóru vrcholné světové ochranářské organizace (WWF) ve Švýcarsku vyhodnocen jako odstrašující příklad pro Evropu ("národní park jen na papíře"). Letos v Holandsku byl, po několikerém varování, toutéž organizací vyškrtnut ze seznamu uchazečů o prestižní značku PAN Parks, čímž naše vedení ochudilo šumavský region o mnohamilionové dotace z evropských fondů. To, co nám v minulých dnech vzkázal WWF ústy pana Chrise Hogana, je v zásadě totéž, co domácí nevládní organizace, přírodovědci zAV ČR, ekologové i novináři opakují hluchým uším už šest let. Je to "maličkost", jíž Němci říkají Etiketenschwindel (etiketní podvod). Současný management, čile spolupracující s okolními dřevařskými akciovkami, a ministr, který výnosný kšeft se šumavským dřevem kryje, by rádi požívali všech výhod ochranářské organizace a přitom se chovali jako regulérní lesní závod. Rádi by dál čerpali z evropských idomácích fondů (kolik peněz z našich kapes už vytahali například na svoz nejlukrativnějšího dřeva v republice vrtulníkem, a to i z míst, kde mělo úředně zůstat) - a přitom by chtěli každoročně zvyšovat těžby (loni a předloni to byly těžební rekordy desetiletí). Standardní národní parky kdekoli ve světě mají jednotný režim: uvnitř souvislá, bezzásahová jádrová zóna, kolem ní zóny nárazníkové, v nichž se šetrná hospodářská činnost připouští. Jedině náš národní park má namísto souvislé zóny 135 (!) roztříštěných, ze všech stran dřevorubci osekaných ostrůvků, což je světová rarita. Dává jen hospodářský, žádný jiný smysl. Tuto výhradu ze zahraničí slyší však šéfové našeho tunelu na dříví už šest let! Proč tedy teď vrtí hlavou a mluví o "nedorozumění" a "dezinformaci"? Dvě věci jsou jisté. Za prvé: Letitou šumavskou při konečně rozhodl nestranný soudce. Pravdu neměli Kužvartovi dřevorubci, pravdu měli vysmívaní amatéři z Duhy, potrhlí přírodovědci z dvou akademických ústavů a dva tři svéhlaví novináři. Za druhé: Každý další den, po který nechává ministr mezinárodně zostuzeného ředitele Ivana Žlábka ve funkci, je pro šumavskou přírodu i budoucí rozvoj regionu katastrofou.


Ropák ekologům
04.06.01 Euro David Koňata. Autor je právník

Aktivisté jsou nebezpečím pro přírodu i pro člověka

DEMOKRACIE po roce 1989 otevřela prostor i rozvoji mnohých ekologických iniciativ, které se ozývají stále hlasitěji a stále častěji zasahují do veřejného života. Jsem člověk z města a mám samozřejmě přírodu rád. Často jezdím na hory a nikde si tak dobře neodpočinu jako v přírodě. Od dětství jsem jezdil několikrát ročně do Krkonoš a smutně sledoval, jak v nich lesy postupně umírají.Zpočátku jsem tedy přivítal, že se aktivity ekologických iniciativ rozšířily i do Čech. Čekal jsem, že se zasadí o skutečnou ochranu přírody. Bohužel po zkušenostech posledních několika let musím konstatovat, že ekologické iniciativy páchají na přírodě i v ostatních oblastech veřejného života více škody než užitku. Jejich počínání bych dokonce označil za ohrožení životního prostředí.Temelín: ekologická stavba. Nejsem jednoznačným zastáncem jaderné energetiky, ale pro spuštění jaderné elektrárny Temelín prostě hovoří argumenty zdravého rozumu. Jaderná energetika není sice zdaleka ideálním zdrojem energie, ale v současné době je to zdroj ekologicky nejšetrnější. Alternativní zdroje energie (solární elektrárny, větrné elektrárny) bohužel zatím nejsou schopné ani zdaleka pokrýt energetické nároky současné společnosti. V případě Jaderné elektrárny Temelín je nutné navíc vzít v úvahu geografická specifika naší země a naše energetické možnosti. Domnívám se, že jadernou elektrárnu je možno z tohoto pohledu v našich poměrech označit dokonce za ekologickou stavbu, a tudíž naprosto nechápu, proč ekologické iniciativy proti její dostavbě a spuštění tak vehementně protestovaly a protestují. Na tomto závěru trvám, přestože chladící věže Temelína jsou viditelné z dalekého okolí a vzhledu jihočeské krajiny jistě nepřidají. Navíc si dovolím poznamenat, že přibližně 30 km od Temelína mám chalupu, měl bych tedy dosti významný důvod stavět se proti existenci elektrárny. Pravděpodobně na rozdíl od ekologických aktivistů jsem ale byl také na severu Čech a Moravy v takzvaném hnědouhelném revíru a ostravsko-karvinském revíru. Každý soudný člověk musí uznat, že krajina je v nich vyčerpána a že je skutečně nejvyšší čas severním Čechám a severní Moravě ulevit. Pokud tohle člověk nevidí, tak musí být slepý.Výhled z Třístoličníku. Česká republika může vybírat pouze mezi dvěma alternativami - tepelné elektrárny, nebo jaderné elektrárny.Nedisponujeme bohužel takovým množstvím krásných a divokých řek jako například Rakousko nebo Norsko, abychom mohli svoji energetickou situaci řešit výstavbou vodních elektráren, a to bohužel naši rakouští sousedé nechápou. Americkému právnímu expertovi Faganovi, který se pravděpodobně domnívá, že bojuje za "správnou věc, bych doporučoval zaplatit si "rekreaci někde na Sokolovsku nebo Mostecku, aby se dostal do reality. Rakouským demonstrantům na našich hranicích bych pak poradil, aby vystoupili na šumavský hraniční vrchol Třístoličník. Na tomto kopci je vyhlídka. Když se rozhlédnou na jih, uvidí bílou mlhu a oblačnost a při troše štěstí i Alpy, na severu pak uvidí hustou černou mlhu dusící českou kotlinu a možná jim to také dojde. Pokud někdo tvrdí, že v současné době energii z Temelína nepotřebujeme, je to tvrzení krátkozraké, protože i přes prodloužení životnosti tepelných elektráren by se potřeba řešit energetický problém objevila nejpozději za několik let. Temelín není tedy řešení zdaleka ideální, ale v dané situaci ho lze považovat ze nejmenší zlo, a to zejména z ekologického hlediska. O to méně chápu počínání ekologických iniciativ. Pokud se v poslední době hovoří o tlaku západoevropské elektrárenské lobby, která protesty proti Temelínu podporuje, pak mě napadá jediná otázka, komu a čemu vlastně ekologické iniciativy slouží. Praha-Norimberk na velocipedu. Domnívám se, že stejně jako Temelín lze za ekologické stavby označit i dálnice. Provoz na nich je nejen bezpečnější, ale i hospodárnější. Spálí se totiž méně paliva, a šetří se tudíž i životní prostředí. To ale pravděpodobně naše ekologické aktivisty nezajímá. Oni asi budou jezdit z Prahy do Norimberku na kole. Zajímalo by mě, kolik z ekologických bossů jezdí na demonstrace alespoň vlakem. Postoje ekologických iniciativ bohužel nejsou konstruktivní. Nenabízejí alternativní variantu řešení. Místo aut budeme jezdit na kole nebo chodit pěšky a nebudeme svítit, vrátíme se zpět do jeskyní. Tak si to asi ekologové představují. Někdy to na mě dělá takový dojem. Ale zpět k dálničnímu obchvatu Plzně. Dostupné informace říkají, že ekologové nakoupili úzké pruhy pozemků v trasách téměř všech variant obchvatu. Domnívám se, že v tomto případě je vyvlastnění naprosto namístě. Jsem názoru, že v kauze obchvatu Plzně ekologové naprosto selhali. Do Německa jezdím poměrně často a jezdím samozřejmě i přes Plzeň. Vím, jak to v centru Plzně vypadá, že se tam skutečně nedá dýchat. O tom, že tento průjezd městem zpomaluje dopravu, není také pochyb. Ekologové sice možná zachránili dvě kytičky na okraji Plzně, ale vůbec je nezajímá, že se v centru Plzně dusí desetitisíce lidí a že jsou tito lidé ohroženi v důsledku zvýšení prachu, exhalací i hluku nádorovými a jinými onemocněními. Nastěhoval bych ekologické aktivisty na pár týdnů do centra Plzně, aby věděli, o čem je řeč. Obchvat města má samozřejmě i jiné aspekty. Z Německa ročně přijíždějí miliony německých i jiných západoevropských turistů. Tito turisté drží nad vodou turistický ruch nejen v Praze, ale i v ostatních částech republiky. Je v zájmu státu usnadňovat jim podmínky příjezdu do země a pobytu v ní, nikoliv ztěžovat. Ekologické iniciativy jsou i v naší zemi potřeba, ale musí radikálně změnit způsob své politiky. Titul Ropák roku bych letos udělil právě ekologům.


Ropák ekologům
18.06.01 Euro Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA

Právník David Koňata se tvrdě opřel do ekologických organizací. Ovšem tvrzení, o která své závěry opírá, jsou mylná. Stačí je bod po bodu projít. Bod první: Temelín. Kdyby spuštění jaderné elektrárny pomohlo severním Čechám, byl by to závažný argument v její prospěch. Ale nepomůže. Temelínská elektřina je určena na export. ČEZ opakovaně přiznal, že po spuštění obou reaktorů nesníží výkon žádné své uhelné elektrárny. Navíc budování Temelína severním Čechám uškodilo. Pohltilo totiž finanční prostředky, které mohly být investovány do (levnější) energetické efektivnosti. Česká ekonomika spotřebuje na jednotku HDP v přepočtu na paritu kupní síly 1,9násobně více energie než průměr Evropské unie. Realistické investice stejných částek do vyšší efektivnosti průmyslu by znečištění snížily více než jaderné reaktory. Bod druhý: Dálnice. Ekologické organizace mají alternativu - předložily detailní koncepci výstavby dálnic, která vypouští některé zbytečné úseky a v několika místech volí šetrnější trasy. Bod třetí: Plzeňský obchvat. Hnutí DUHA se k němu nikdy nevyjadřovalo, přesto tři poznámky. Kritici - většina žije v Plzni - prosazují variantu, která bude kratší, levnější, technicky méně náročná a lze ji dokončit rychleji. Oponenti nenakoupili "úzké pruhy pozemků v trasách téměř všech variant obchvatu", nýbrž na jediné. Taktika plzeňského magistrátu, který neznámo proč prosazuje méně výhodnou trasu, své kritiky lživě vykresluje jako odpůrce celé stavby a obyvatele města drží jako rukojmí, je nehorázná. Bod čtvrtý: Financování. Autor líčí bizarní teorii, podle které ekologické organizace slouží jakési tajemné západoevropské elektrárenské lobby. Neuvádí ale ani náznak nějakého dokladu ("se hovoří o"). Ach ano, podobně mohu z toho, že je někým placen, obvinit kohokoli. Třeba novináře. Co třeba takový týdeník EURO? Jestli ony za jeho kritikou Miroslava Grégra a ČEZ takhle náhodou nejsou podivné nitky západních lobbistů... A co třeba Koňata sám...? Směšné, že? Ekologické organizace jsou v Evropě samozřejmostí. Například v Británii mají 3,2 milionu členů - počet, o kterém nemohou politické strany ani snít. Také u nás zdroje svého financování pravidelně publikují ve veřejně dostupných výročních zprávách. A pochopitelně si dávají velký pozor, aby nikdy nevzaly žádné peníze, kterými by se dostaly do konfliktu zájmů. A demonstrace, o kterých David Koňata neustále píše, jsou často vidět v televizi. Ale ve skutečné práci ekologických organizací hrají jen okrajovou roli. Například Hnutí DUHA se zabývá převážně jednáním s úřady a politiky, výzkumem, informováním veřejnosti, spoluprací s obcemi, přesvědčováním průmyslu i spotřebitelů a přípravou legislativních návrhů. (K článku EURO 23/2001.)


Ropák ekologům
25.06.01 Euro Jan Hauser, Student Institutu mezinárodních studií FSV UK

(EURO 23/2001)Autor článku (David Koňata) se bohužel nepokusil zjistit si o problémech více informací, a bylo by proto dobré stručně na jeho nesprávnou logiku reagovat. První hloupost je hned v úvodu článku ("aktivisté ohrožují životní prostředí"). Sdružení na ochranu životního prostředí jsou všude ve světě váženými organizacemi a všichni civilizovaní lidé vědí, že jsou součástí občanské společnosti, která je pro funkční demokracii nutná. K tvrzením o Temelínu snad jen tolik: zatímco nikdo neví, jak se vypořádat s vyhořelým jaderným palivem, a v případě jaderné havárie hrozí naprostá katastrofa pro celý region, do odsíření tepelných elektráren ČEZ v posledních letech nainvestoval několik desítek miliard korun. Je proto logické, že tato firma nezavře elektrárny, do kterých nalila tolik peněz, a spuštění Temelína tak nemá se zavíráním tepelných elektráren nic společného. Zajímalo by mě, jestli by pan Koňata zavřel továrnu, do které dva roky předtím investoval 40 miliard korun. Předpokládám, že ne, a musím se ptát stejně jako on: Komu lhaním o zlepšení životního prostředí v severních Čechách po spuštění Temelína slouží? V závěru článku se autor ještě stihl dotknout dalšího tématu, obchvatu Plzně. Znovu nemluví pravdu. Děti Země prosazují obchvat, a to v jeho kratší, levnější a k přírodě šetrnější variantě. V boji proti delší a dražší variantě hraje roli také vzácný ekosystém na vrchu Val, který je v celém středoevropském regionu unikátní. Opět se musíme ptát, kdo si zaslouží Ropáka. Nejspíš to budou plzeňští radní, kteří prosazují horší a dražší variantu. Protože je rozhodně nepodezírám z korupce, jejich chování vůbec nerozumím. A nerozumím ani tomu, proč se jich autor článku zastává. Pan Koňata navíc dokázal, že nejspíš nikdy žádného živého ekologického aktivistu neviděl. Pokud by se s nimi seznámil, zjistil by, že skutečně jezdí hromadnou dopravou, a nedovolil by si svůj neopodstatněný a zcela zbytečný útok. Ekologickým sdružením musíme poděkovat za jejich činnost, kterou vyvíjejí s minimálními prostředky, které získávají velmi obtížně, mimo jiné protože neberou peníze od nejrůznějších energetických a chemických korporací. Což se dá snadno zjistit, a zejména pan Koňata by to měl udělat, než se rozhodne psát další článek o věcech, o kterých nemá dost informací.


Vážená redakce,
25.06.01 Euro Ladislav Kos, (ladkos@pha.inecnet.cz)

Váš časopis odebírám od počátku roku. Pokud by v něm nebyly články o golfu, víně, kuchyni a umění - neměl bych až do čísla 23 výhrady. Článek Ropák ekologům od jakéhosi pana Koňaty však můj názor mění.

Dovolím si citovat největší perly: čekal jsem, že se zasadí o skutečnou ochranu přírody, jadernou elektrárnu je možné označit za ekologickou stavbu, naprosto nechápu, proč ekologové proti její dostavbě a spuštění tak vehementně protestují, oni budou asi jezdit z Prahy do Norimberku na kole, místo aut budeme jezdit na kole nebo chodit pěšky a nebudeme svítit, vrátíme se zpět do jeskyní, v tomto případě je vyvlastnění naprosto namístě, ekologové možná zachránili dvě kytičky na okraji Plzně (poznámka: v bodě 1 to chce), nastěhoval bych ekologické aktivisty na pár týdnů do centra Plzně, je v zájmu státu usnadňovat jim (německým turistům) podmínky příjezdu do země.

A na závěr perla největší - "KOMU A ČEMU VLASTNĚ EKOLOGICKÉ INICIATIVY SLOUŽÍ". Po přečtení článku na mne dýchla atmosféra Rudého práva let osmdesátých. Stejnou argumentaci totiž používalo při diskusi proti odpůrcům Gabčíkova, přečerpávací elektrárny na Křivoklátsku a ostatních staveb důležitých pro rozkvět socialismu. Pan Koňata používá tutéž argumentaci s jedinou změnou, stavby jsou nevyhnutelně důležité pro rozvoj kapitalismu. Nabízí se jeho rétorikou otázka: "Komu a čemu slouží pan Koňata?" A komu a čemu slouží časopis EURO, když takovéto bláboly uveřejňuje. Vždyť nebýt ekologických iniciativ (a tím mám na mysli i různé regionální a místní aktivity), byla by již dnes republika zastavěna megalomanskými projekty dálnic, obřích supermarketů a dalšími odpornostmi.
© Děti Země